Новий підхід до старих заповідей

Генрі Лайон Олді. Пасербки восьмої заповіді. – К.: Зелений пес, 2005. – 288 с.

Люби ближнього свого, поважай батьків своїх, не вбивай, не заздри… Чи кожен із нас може одразу згадати всі заповіти морального кодексу християнина? А якщо, озброївшись безшабашністю письсенника-фантаста, поміркувати не тільки про Біблійні заповіді, а й про основи християнської релігії в цілому? Якщо поставити під сумнів те, чому столяттями вчила церква? Тоді вийде книга Генрі Лайона Олді «Пасербки восьмої заповіді».

Пригадуєте, що це за заповідь? Правильно, не вкради. Та головні герої — не просто які-небудь кишенькові злодії, які цуплять щось у будні, а вихідними замолюють свої гріхи, поставивши в церкві свічку. Їхня справа набагато небезпечніша й відчайдушніша — вони крадуть думки й почуття з людських душ. І хоч окрадені ніколи не здогадаються, чим злодії промишляють, та й доказів ніяких знайти не зможуть — усе буде завбачливо вийняте з їхньої свідомості, — від вищих сил не сховається ніщо.

…У часи Речі Посполитої серед шляхтичів та хлопів невідомо звідки взялися зухвалі крадії. Різні шляхи обирають собі вони, пам’ятаючи, однак, один закон: ніколи не перетинати шлях Великого Здрайці (а для непосвячених — просто диявола). Але одного разу волелюбна пасербиця восьмої заповіді викрадає в Здрайці з-під носа вже продану йому душу свого коханого. Такого не траплялося за всю історію Всесвіту! Цим зухвалим вчинком гармонію світового порядку було порушено, і злодійці загрожує страшна смерть. Але хіба існує щось сильніше за кохання?..

Спочатку книга читається як динамічне пригодницьке фентезі, та сюжет набагато глибший. Хоча мотив продажу людських душ часто-густо зустрічається й у народних легендах та переказах,  і в літературі, тут він розкривається зовсім по-новому.

Коли пасерб восьмої заповіді викрадає чужі почуття, вони нікуди не зникають із душі злодія, поки він сам їх не використає. А якщо врахувати, що здебільшого для власного блага, та й для блага оточуючих, викрадаються злість, заздрість, розпуста, чорні думки, — злодіям живеться дуже важко. І те пекло, що чекає грішників після смерті і яким лякають простих людей святенники, страшним вогнем буяє в душах пасербів. Тільки після смерті, коли їхні змучені душі покинуть тіла, до них врешті-решт прийде спокій. А як спокутуватимуть своїгріхи інші люди, непосвячені у жахливе ремесло обкрадання чужих душ? Однозначної відповіді роман не дасть, але замислитися змусить.

Таке от вийшло творіння Генрі Лайона Олді — потроху легенд, релігії, міфології та фантастики на історичному тлі. Та, попри таке сміливе асорті, книзі вдається пробудити у свідомості кожного приховані питання, які ми ніколи не насмілювалися поставити навіть собі, не кажучи вже про інших.

Тому рекомендую цей роман для тих, які читають не просто для того, щоб збавити час у метро, а щоб поглянути на «вічні питання» — цього разу на питання християнських догм — під новим, несподіваним кутом зору.

Анна ІВАНЧЕНКО

Придбати книгу Генрі Лайон Олді «Пасербки восьмої заповіді» в інтернет-магазині ВсіКниги.