Від страхів та непорозумінь рекомендовано

Джеремі Стронг. Мій тато і зелений алігатор та інші історії. — Л.: Видавництво Старого Лева, 2006. — 188 с.

Що робити, коли тато приніс додому здоровецького крокодила, мовляв: «Це наш новий кімнатний улюбленець!»? Що діяти, якщо старенька й глухенька бабуся закохалася в байкера? Чому мама щодня їсть багато сосисок? На всі ці та на багато інших запитань є відповіді у новій книжці Джеремі Стронга.

У збірнику міститься жартівлива трилогія «Мій тато і зелений алігатор», «Велика втеча моєї бабці» та «Моя мама збирається вибухнути!» Ці три веселі повістини про незвичайні й веселі пригоди звичайної англійської родини без перебільшення можна назвати белетризованим посібником для тінейджера на дуже актуальну тему: «Як жити разом із батьками і при цьому не з’їхати з глузду?»

Перед читачами розгорнуто будні пересічної сім’ї — хлопчика, його тата, мами та бабусі… Хоча це дуже дружна та любляча родина, жити тихо й комфортно їй аж ніяк не вдається. Адже тато, наприклад, любить усіляких екзотичних тваринок (які, бідолашні, так сиротливо почуваються у великому сучасному місті, що від співчуття до тварі Божої хочеться принести її додому)… А ось бабуся, сива, мудра та лагідна, ніби кульбабка, виявляється, у молодості була чемпіонкою країни з мотоспорту. Більше того, ні з того ні з сього вона пофарбувала волосся в яскраво-радикальний колір, зробила пірсинг, а потім вийшла заміж за 65-літнього парубка на ім’я Ланселот. У такій веремії подій одинадцятирічний Нік має зберегти рештки здорового глузду.

Три повісті були написані в середині 1990‑х і відтоді в самій Британії зазнали кілька перевидань, тож зрозуміло, чому після «Ракети на чотирьох лапах» «Видавництво Старого Лева» відразу взялося за переклад саме цієї трилогії. Проте для тих, кому полюбилася Стрілка та її бідолашні господарі, варто зазначити, що ця книжка написана в зовсім іншому стилі. Дотепи пана Стронга є так само неперевершеними, тішать і грайливі малюнки Максима Паленка, і добрий переклад Ореста Стадника. Але якщо дилогія про пригоди Стрілки була сатирою на псевдоблагополучні сім’ї, де є достаток і немає любові, а діти й батьки зустрічаються тільки за сніданком і вечерею, то «Мій тато і зелений алігатор…» — весела й добра книжка про справжню дружну родину й призначена саме для сімейного читання. Письменник пропонує допомогу тим батькам, які не знають, як поговорити зі своїм чадом на різні дражливі теми: і про поповнення в родині (відомо ж, що деякі діти, особливо підліткового віку, дуже болісно реагують на появу молодшого братика чи сестрички), і про другий шлюб бабусі чи дідуся (варіант — несподіваний пізній шлюб улюбленої тітоньки), про відповідальність перед хатніми улюбленцями й живою природою взагалі, про сварки та взаємні поступки… Ці пересипані жартами повістини можуть стати приводом для подальшої розмови й допоможуть правильно розставити ак­центи.

Не лише дітей лякає незвична поведінка дорослих. Дорослі теж часто бояться перспективи говорити з дітьми про незвичні речі. Але спільний сміх — найліпший засіб від взаємних страхів. Вчасне прочитання книжки «Мій тато і зелений алігатор та інші історії» може допомогти уникнути багатьох непорозумінь.

Зоя ЖуК

Придбати книгу Джеремі Стронга   «Мій тато і зелений алігатор та інші історії» в інтернет-магазині ВсіКниги.