Таргани Будди

*Несбьо Ю. Таргани: роман / пер. К.Г. Дуброви. – Х. : Фоліо, 2013. – 381 с.


Норвезький письменник Ю Несбьо став одним із найкращих творців сучасного детективу. Майстерність у поводженні з деталями, логічна точність сюжету, надзвичайна заплутаність подій і неоднозначність усіх доказів – те, що робить «детективний» почерк Несбьо впізнаваним. Також одна з рис цього автора – «істинно-хибні» затримання злочинців. Бо впадає в око той факт, що в Несбьо часто перший, кого затримує поліція, і виявляється справжнім злочинцем, хоча в романі цього «першого» обов’язково мають відпустити, і в такий спосіб посилюється інтрига. «Таргани» – детективний роман, події якого відбуваються в Бангкоку, у спекотно-вологому серці Таїланду, яке також є центром наркоторгівлі та проституції. Харрі Холе вирушає до Бангкока, аби розплутати справу про вбивство Посла Норвегії в цій непростій і почасти загадковій для західної людини країні. Проте це вбивство стає зачіпкою в інших, грандіозніших мафіозних синдикатах.

Ю Несбьо любить мати справу з наркотиками у романах, певно, віддаючи данину часові. Так само він подеколи заграє зі стратегіями масової літератури, вводячи до романної тканини сцени нічим не мотивованої сексуальності, яка, проте, робить детектив ще й бестселером в іншій «ваговій» категорії. В будь-якому разі Несбьо – професіонал, який уміє будувати гостросюжетну інтригу.

Чому роман називається саме «Таргани»? Як на мене, ця назва невиразна. Звичайно, я не знаю, що достеменно мав на увазі автор, проте таргани – постійні супутники Харрі в Бангкоку. Це своєрідний символ усієї детективної історії: якщо ти бачиш одного таргана, то поряд обов’язково ховається ще з десяток. Так само і в історії з убивством посла: на поверхні тільки поодинокі деталі, проте якщо знайдеш хоча б одну, то поряд варто сподіватися й на десяток інших, аби тільки вміти розпізнати й запримітити їх. Несбьо взагалі – майстер деталей. Детектив Холе помічає, що пасок у штанах посла застібнутий у незвичний спосіб, що зрештою видається важливим доказом. Жир, який знаходять на ножі у спині посла, також виявляється важливою деталлю. Можна згадати і про особливе тайське чудо – телефон-магнітофон, у якому фіксується точна дата кожної розмови. Наприкінці всі ці дрібниці сплетено воєдино. Читач бачить перед собою мозаїку вбивства, чітко вибудованого як із формального боку, так і в аспекті мотиву.

Таргани, як на мене, – це також і символ таїландського світу. Можливо, хтось може дорікнути в неполіткоректній інтерпретації, але до цього підштовхує сам норвезький письменник. Злочини в столиці Таїланду непросто розкрити саме через те, що Бангкок – це величезний мурашник, в якому ніколи не настає тиша, це місто, як відчуває Харрі, ніколи не спить. Люди без особливих труднощів зникають у ньому або ж з’являються нізвідки, прагнучи заховати своє темне минуле. Бангкок – це місто людей-тарганів. Хлопчики, які стають товаром у секс-індустрії Бангкока, розчиняються в міському безмірі, так що місцева поліція нікого не може піймати. Чи й не дуже хоче. Таргани – символ сучасного світу, в якому людина може легко загубитися, зробившись комахою.

Детектив у Несбьо – поліцейський-невдаха. Керівництво відправляє Харрі до Бангкока, сподіваючись, що цей «експерт» так і не розплутає складного клубка взаємопов’язаних злочинних справ. Зрештою, убивство посла кидає тінь на вельми поважних норвежців. Своєрідно зображено й діяльність норвезького МЗС, і стосунки між МЗС та секретною поліцією. Проте для Харрі істина – понад усе. Головний герой мусить дошукатися істини, якою б гіркою зрештою та не виявилася. Події в Бангкоку показують, що в норвезькому королівстві все далеко не безхмарно. Саме в Таїланді нібито пристойні та поважні люди починають поводитися в неприродний спосіб, виявляючи свою темну сторону. Розпусний Таїланд провокує їх до таких учинків чи ж, навпаки, представники раціонального, правового західного світу тікають до цього світу розпусти, бо знають, що там усе дозволене?

«Таргани» – яскравий детектив із елементами психологічного роману, хоча психологізм у творі не такий сильний, як, наприклад, у «Привиді». В будь-якому разі це надзвичайно захопливий роман, який є гідним продовжувачем традицій Агати Крісті чи Артура Конан Дойла.

Дмитро Дроздовський

Придбати книгу Ю Несбьо «Таргани»

 в інтернет-магазині ВсіКниги