Різдвяна збірка від Старого Лева

Різдвяна зірничка. Різдвяні вірші та легенди. Упоряд. Марія Горбаль. – Л. : Вид-во Старого Лева, 2011.

По святкуванню зимових свят хочеться почитати щось різдвяне, добре та вічне. У «Різдвяній зірничці» від «Видавництва Старого Лева» присутні всі ці складові. І хоч книга покликана познайомити з різдвяними віршами та легендами насамперед малечу, раджу почитати її і дорослим – особливо тим, хто після радянського дитинства відкриває для себе українське Різдво лише зараз.

Гортаючи цю різдвяну збірку, вкотре захоплююся тим, що робить Мар’яна Савка і її видавництво для українських дітей. Поєднання львівсько-карпатського колориту, українського духу, якісних ілюстрацій і тексту робить кожну книгу цього видавництва особливою. Такою є і «Різдвяна зірничка», що неодноразово перевидається з 2007 року. Це збірка для всієї родини, що ідеально підходить для щорічного читання в сімейному колі на Святвечір та може стати чудовим різдвяним подарунком для дорослих і дітей.

Збірку проілюструвала олійними фарбами прекрасна львівська художниця Ольга Кваша, чиї малюнки прикрасили ще два цікавих видання: Блез Сандрар «Маленькі негритянські казки»,
ВД «Артклас» (Л, 2008), Роман Скиба «Кожному по скибці», вид-во «Апріорі» (Л, 2006).

Етнограф Марія Горбаль включила до «Різдвяної зірнички» найкращі зразки різдвяної поезії Богдана Ігоря-Антонича (1909-1937) та маловідомі легенди про народження Ісуса. Тут і записана отцем Степаном Венгриновичем легенда про дивовижну ніч, коли мав народитися Ісус, і прекрасна віршована оповідь Юри Шкрумеляка про те, звідки взявся сніг, яку неодмінно діти запам’ятають на все життя і розповідатимуть на Святвечір наступним поколінням. Є також пізнавальна легенда про пташку королика Антіна Лотоцького (1881-1949) і захоплива історія про поневіряння Діви Марії, Святого Йосифа і маленького Ісусика письменника чиказької діаспори Романа Завадовича (1903-1985). А з легенди того ж Завадовича можна дізнатися, «чому рожі мають колючки».

Звісно, не може не спантеличити «українськість» біблійних героїв. У «Карпатській легенді» Михайла Ломацького (1886-1968) Діва Марія зимувала разом з Ісусом у гуцульській хаті, у «Погоні» Романа Завадовича шлях Святої Родини, яка тікає від Іродових вояків, пролягає через українське село, де працюють прості хлібороби. Тож не варто розглядати «Різдвяну зірничку» як посібник для знайомства дітей з біблійними історіями на кшталт «Дитячої Євангелії» «А-ба-ба-га-ла-ма-ги». Адже тут зібрані різдвяні легенди з національної, етнографічної точки зору. І це насамперед літературні вигадки чудових письменників. І навіть якщо вважати Марію-гуцулку надмірно сміливим літературним відступом, книга все одно залишає якийсь теплий, добрий, одухотворений посмак.

«Різдвяна зірничка» – це книжка, яка не старіє. Вона щороку може дарувати теплий різдвяний настрій. Я б назвала її прекрасним внеском «Видавництва Старого Лева» у творення українського сучасного традиційного Різдва.

Юлія Кузьменко