Магія не для лінивих

Фей Престо Магічні трюки / Пер. з англ. Н. Лавської. – К.: Країна Мрій, 2007. – 72 с.

Тільки не думайте, що мова піде про якусь чергову художню книжку для підлітків на тему чарів – на кшталт епопеї про Гаррі Поттера! Нічого подібного. Це практичний порадник, який допоможе навчитися читати думки, створювати речі із повітря і навіть… розрізати навпіл живих людей, не завдаючи їм при цьому шкоди. «Шарлатанство!» – спаде на гадку одним. «Фантастика!» – подумає ще хтось. Але й ті, й інші помилятимуться. Як то кажуть класики жанру, «спритність рук і жодного шахрайства».
Так, у цій книжці, адресованій дітям, ви знайдете все про фокуси. Втім, припускаю, зацікавить вона не лише підростаюче покоління – наприклад, картярські трюки можуть посісти своє місце і в арсеналі дорослих.
Структура посібника дуже зручна для користування. Кожному описаному фокусу приділяється достатньо часу: окремо винесено блоки про те, як підготувати реквізит; як ліпше спланувати хід виступу; якою може бути реприза. Плюс – покрокові фотографії, які допоможуть краще розібратися в усіх премудростях. У кутикові сторінки стоять помітки про складність фокусу та бажану аудиторію – мовляв, одні трюки варто демонструвати родичам за святковим столом, а для інших без сцени та зали з глядачами не обійтися.
Явний мінус книжки – подекуди кострубата мова пояснень. Через це перечитати деякі коментарі доводиться зо тричі, доки все ж таки допетраєш, чого від тебе хочуть. Ну, як скажімо, тлумачити таку химерну ремарку: «Змасти клеєм зовні вінця стаканчика, потім помісти її всередину трубки і притисни, щоб вона міцно приклеїлась»?
Повернемося до назви – магія не для лінивих. Чому? Бо для того, щоб опанувати бодай кілька магічних трюків, описаних у книжці, майбутньому фокусникові доведеться запастися трьома великими запасами терпіння та працелюбності. Перший запас знадобиться для того, щоб виготовити реквізит. Так-так, майже все доведеться майструвати власними руками – інакше де ж ви зможете купити набір чарівних трубок або магічну скриньку? Тож хто скаже напевно, скільки порожніх пляшок з-під миючого засобу доведеться зіпсувати, доки вдасться зробити ті трубки, або з якої спроби пластмасова скляночка набуде потрібного чорного забарвлення…
Другий запас терпіння буде витрачено на дзеркало. Ні, не бійтеся, що доведеться повторяти: «Хто на світі наймиліший?» – доки аж люстерко не видасть бажаний результат. Звісно, ефектна зовнішність для мага необхідна, проте дзеркало для фокусника-початківця потрібне передусім як вірний глядач. Чимало часу доведеться витратити, щоб засунути свою чарівну паличку в ніс або у вухо – так, аби при цьому люстерко (а отже, і всі решта глядачів) не помітили хитромудрого прийому.
Третій запас працелюбності фокусник мусить залишити власне на виступ – крім спритності рук, йому знадобиться неабияка сила волі та швидкість реакції, адже в голові одночасно треба тримати безліч важливих моментів!
І наприкінці – порада батькам. Подаруйте цю книжку, щоб відволікти чадо від сидіння перед телевізором. І хтозна, може, тоді ви матимете приємність спостерігати, як ваша дитина готує собі сніданок, насипаючи пластівці із абсолютно порожньої пачки… Та й раптом фокуси настільки припадуть до душі дитини, що вже ви сидітимете перед екраном, очікуючи на її виступ?

Віта Левицька.