Різдвяні хіти

Із початком новорічно-подарункового марафону часу на книжки у нас залишається все менше і менше. А дарма, адже хороший святковий настрій залежить не лише від кількості схованих у шафі презентів або коштів, витрачених на новорічну вечірку, а значною мірою від книжок, які ми встигнемо прочитати якраз напередодні Нового року. Проте не варто одразу хапатися за „Війну та мир” чи „Улісса”, або ж бігти за новою книжкою Забужко чи Бегбеде – цим виданням не місце серед відблисків гірлянд на ялинкових кульках та ароматів глінтвейну. У передріздвяні дні саме час читати…

1. „Різдвяні повісті” Чарльза Діккенса. Класика передноворічного чтива, а заразом і найкращий старт для знайомства із сентиментальним британцем. Від „Повістей” бере початок сам жанр різдвяного оповідання, який до цього ховався у дитячих казочках та релігійних притчах. А ще саме ця книга спонукала американських скептиків оцінити і прийняти Різдво, яке вони відмовлялися святкувати аж до ХІХ століття.
Бонус: ви дізнаєтеся, чому скупого дядечка із Диснеївських „Качиних історій” звуть Скруджем.
2. „Лускунчик” Е. Т. А. Гофмана підтвердить те, що у Різдвяну ніч не потрібно дивуватися нічому. Навіть тому, що ваш кіт почне розмовляти. І тому, що ваша донька стане принцесою. А ще ця книжка нагадає, що підготовка до свят включає в себе винищення гризунів. Немає щурів – потруїть хоча б тарганів. Не забудьте: для різдвяного настрою книгу варто читати без скорочень та переробок, до яких вдавалися радянські перекладачі.
Бонус: якщо не хочеться гортати книжку, можна подивитися чудовий балет Чайковського. Читати доведеться тільки лібрето.

3. „Ніч перед Різдвом”
Миколи Гоголя. От тільки не треба проводити аналогій із попереднім пунктом. Редакція ДЧ суворо забороняє замінювати безсмертний твір мюзиклом із принадами „Віа Гри” крупним планом у кожному другому кадрі. До Гоголя у цьому випадку надзвичайно пасує Різдво, проведене у бабці на селі. Закрийте очі, й матюки з вулиці уявлятимуться вам усього лише дурними витівками чорта.
Бонус: ідея для подарунка – черевички, як у цариці.
4. „Лев, чаклунка і чарівна шафа” Клайва С. Льюїса покаже, що буде зі світом, якщо не буде Різдва. А ще ми дізнаємося, що Санта-Клаус обслуговує не лише наш світ, а й кілька паралельних. До того ж, у книзі буде багато-багато снігу, і це дещо компенсує жалюгідну мряку за вікном.
Бонус: у вас не буде сумнівів щодо того, які ж книжки читати в новому році. Звичайно ж, сім частин „Хронік Нарнії”.
5. „Життя та пригоди Санта-Клауса” Лаймена Ф. Баума неодмінно повторить успіх „Чарівника країни Оз”, розповівши нам біографію найвідомішого подарункаря світу. Нарешті ми дізнаємося, звідки він бере всі ті іграшки, які щороку роздає мільйонам дітей. Попереджаємо: Фінляндія зі своїм лубочним Йолупуккі суттєво втратить свої позиції у вашому новорічно-різдвяному світогляді.
Бонус: Баум дає чітку і логічну відповідь на питання, чому подарунки під ялинку кладуть батьки, а не Святий Миколай (він же Клаус).
6. „Два брати” Євгена Шварца представлять усьому світові прадіда Мороза, який, на відміну від свого доброго сина, дуже неприємна особа. Розважається злий дідуган тим, що підбирає змерзлих лісових звірят та птахів, а потім заморожує їх до смерті на чарівному крижаному вогні. А ще казка розкриває жахливі наслідки популярної поміж братів і сестер неввічливої фрази „Відчепися від мене”.
Бонус: хороше, добре, вічне у найкращих його проявах.
7. „Мандрівка Святого Миколая” дасть відповідь ну просто на всі питання, які можуть виникнути стосовно доброго дідуся із подарунками. Збірка оповідань, казок та нарисів українських письменників, доповнена легендами та історією життя святого, – український промінчик серед зарубіжного царства різдвяно-новорічної літератури. Та що там промінчик – хороший такий промінь на 180 сторінок у твердій оправі з чудовими ілюстраціями. Посвітіть ним і собі – не пожалкуєте.
Бонус: знатимете, як задобрити вередливого повелителя цукерок та різок.
8. „Снігова королева” Ганса Х. Андерсена. Історія з „Лускунчиком” повторюється: завдяки зусиллям радянських цензорів і редакторів у свідомості старшого покоління „Снігова королева” – зимова, а не різдвяна казка. „Грізних янголів” противники “опіуму для народу” перетворили на „маленьких чоловічків”, а псалом про троянди та немовля-Христа взагалі викинули. Можливо, цього року саме час надолужити пропущене?
Бонус: непереборне бажання покататися на санчатах.
9. „Різдво з невдахами” Джона Грішема – повчальна історія для тих, кому набридли ялинки, гірлянди, святкові розпродажі й цілодобові феєрверки під вікнами. Якщо ви думаєте, що від цієї незмінної атрибутики зимових свят можна втекти у тропічний круїз… о, як же ви помиляєтеся. Це видання варто взяти до рук зовсім затурканим святковими клопотами книголюбам – заряд хорошого настрою гарантовано.
Бонус: починаєш більше цінувати олів’є і різдвяну телепрограму.
10. „Чарівна зима” Туве Янсон – одна з тих книг, що подобаються набагато більше  дорослим, а не дітям, для яких нібито написані. Якщо хочеться витонченої зимової меланхолії, розуміння того, що хороша компанія варта сотень найкращих прикрас, а друзів обирають не за зовнішніми категоріями, – простягніть руку саме до цього томику. Найкращий твір для спокійного завершення новорічного літературного марафону, який надасть сил для того, щоб пережити новорічний недосип і дванадцять різдвяних страв.
Бонус: переконаність у тому, що зима – не депресія, а оновлення.

Ольга Зайченко.