Кроти. Рік по тому, або Море щастя

*Тарас Прохасько, Мар’яна Прохасько. Куди зникло море. – Л. : Видавництво Старого Лева, 2014. – 88 с.


 

Уже вдруге напередодні Різдва «Видавництво Старого Лева» потішило найбільш прискіпливу аудиторію аудиторію дитячу. На полицях книгарень з’явився черговий доробок Тараса і Мар’яни Прохасьок «Куди зникло море». Подорож у світ кротів зачинається із самої палітурки, що прикрашена веселою крейдяною ілюстрацією Мар’яни Прохасько – маленька Мартіна у сонцезахисних окулярах, Повз у зеленій бандані та прекрасна Муркавка у червоній сукенці.

 

«Куди зникло море» − це буденна історія про родину кротів, хоча… Та «буденна» історія якоїсь миті перетвориться на справжнісінький детектив. Стверджуватиму лиш одне – мешканці Букового лісу самі обрали авторів, ба навіть уподобали їх.

 

Нагадаю, що тато-кріт працює у газеті «Кротяча правда» (то нам відомо ще з першої книжки Прохасьок «Хто зробить сніг»), мама, окрім хатніх клопотів, присвячує час вивченню іноземних (португальської, італійської) мов та грі на контрабасі. Однак цього разу «тато, мама і одинадцять кротенят: Буркун, Галай, Кудлик, Хребтик, Хропун, Хрумтик, Тріскун, Мовчик, Скиглик, Мудрик і Мурчик» вирушають у далекі краї, де сонячно і росте виноград, аби заготувати купу смачних і поживних родзинок.

*

Удома лишаються двійко кротенят Повз і Муркавка та зайченя Мартіна, які за відсутності цілої родини відвідують небезпечний Грабовий ліс, що розлігся за самою Рікою, запізнаються з Горностаєм, кабанами-бандитами Ніф-Ніфом, Нуф-Нуфом, Наф-Нафом, співачкою Сонею Садовою, і найважливіше – як правдиві холмси (разом із колежанками-білками Жужікою та Ержікою) роздмухують, мов порох, плутанину зі зникненням моря. Власне, із приїздом до Букового лісу «знаменитої на весь світ співачки» Соні Садової розпочинається детективна історія, себто зникає море…

 

Читайте також рецензію на книгу Мар’яни і Тараса Прохаськів «Хто зробить сніг»

 

Отже, дещо змістимо акцент: «Куди зникло море» – це серйозна історія про родину кротів, перекладена на дитячу мову. Історія, в якій можна виявити низку довічних питань: щастя, приязнь, любов та просто існування поряд із ними, пізнання Всесвіту і власне перебування у ньому. Попри всю казковість образів, Тарас і Мар’яна Прохаськи обережно наближають читача до відповіді на таке бентежливе питання: «Що треба мати, аби бути щасливим?»

 

«Куди зникло море» − проза справжніх віртуозів сучасного літпроцесу, проза якісна, створена для насолоди і задоволення, для повторних перепрочитань, для дітей малих і дітей дорослих, себто нас із Вами.

Катерина Сінченко

Придбати книгу.

 • Й. В. Гете

  Холодне потепліє,
  Багатий зубожіє,
  Дурний порозумніє,
  Як час наспіє.
  ……. На Рейні, 20.07.1774 року