Денні виріс. Зло не зникло

*Стівен Кінг. Доктор Сон. – Х. : КК «Клуб Сімейного Дозвілля», 2013. – 640 с. 


 

«Я хотів повернутися до дійсно моторошного і страшного.

Подивимося, чи спрацює!»

Стівен Кінг

Прихильники творчості Майстра Жахів чудово знають, що його романи завжди закінчуються не зовсім однозначно. Кінг дає кожному читачеві можливість уявити, що ж відбувалося далі, яким було життя героїв після пережитого? На продовження «Сяйва», поза сумнівом, чекали усі. Яким був життєвий шлях Денні Торренса після того, як він із матір’ю вистояв у протистоянні – ні, не з рідним батьком, а з готелем «Оверлук»? Власне, сам автор пише, що часто міркував про те, яким могло бути життя Денні після повернення з цього жахливого місця, яке прагнуло забрати його собі. І здогади та міркування врешті вилилися в новий роман «Доктор Сон».

Доволі часто, коли автор пише продовження якоїсь історії, воно поступається першій частині, надто коли вона мала цілком логічний фінал. І такі «проколи» не оминули навіть відомих письменників, адже іноді, читаючи продовження, відчуваєш, що автор його «вимучив», старався, як міг, але не дотягнув до рівня першої книги. Тож, безперечно, було цікаво, чи зможе Кінг здивувати читача знову, написавши книгу, яка не поступається «Сяйву» ані за сюжетом, ані за рівнем нагнітання жаху? Б’ємося об заклад, що зможе? Це ж Кінг, друзі, тож жодних сумнівів!

Незважаючи на те, що з головним персонажем Деном Торренсом читачі вже давно знайомі, сюжет книги «Доктор Сон», хоч і перегукується з «Сяйвом», є абсолютно новим і оригінальним. І якщо в «Сяйві» було багато містики, то тут більше динаміки, герої мають діяти – рішуче, швидко, без вагань, бо їм нема звідки чекати допомоги. Дік Хеллоран вже не може прилетіти до Денні-Дена і врятувати його, бо Ден сам є рятівником. Він ризикуватиме своїм життям заради того, щоб врятувати інше. І якщо на початку книги історія життя Дена неприємно вражає – о ні, все мало би бути зовсім не так! – то далі вона все більше і більше захоплює. Кінг уміє показати розвиток персонажа так детально і чітко, що це не може не викликати захоплення. Ми бачимо кожного героя через призму його вчинків, міркувань, і навіть найдрібніші деталі мають дуже важливе значення.

Хто ж є головним героєм книги? Тут два претенденти – наш гарний знайомий Денні (Ден) і дівчинка Абра, яка також «сяє», та ще й як! Визначити, хто з них № 1, складно, але для мене це однозначно Ден, бо він знаходить у собі сили вибратися з ями, у яку втрапив, і саме він відіграє вирішальну роль у кінцевому результаті. Абра ж має із Деном невловимий зв’язок. Чому саме з ним, якщо виявляється, що й інші люди, а надто діти мають сяйво? Про це читач обов’язково дізнається, і, переконана, це його спантеличить. Другорядні ж герої виписані з не меншою майстерністю, навіть негативні персонажі змальовані так, що і їх намагаєшся зрозуміти.

Цікавою лінією сюжету є історія «Правдивого Вузла». Це люди і водночас «не-люди», які полюють на дітей із сяйвом, щоб втамувати свій голод. І саме з ними героям доведеться боротися до останнього, бо мета цих «не-людей» – дівчинка Абра з потужним сяйвом. Маленька купка проти великої групи тих, хто прагне жити вічно, – чи вдасться тут вистояти? Відповідь на це питання читач дізнається, дочитавши книгу до кінця.

«Доктор Сон», окрім динамічного сюжету, має в запасі кілька несподіваних поворотів – на них зовсім не чекаєш, а відтак враження від прочитаного стає ще сильнішим. Порівняно з «Сяйвом», у «Докторі…» більше життя: можливо, за рахунок більшої кількості персонажів та їхніх історій. Та в будь-якому разі ці книги з одного боку мають чимало спільного, а з іншого – є цілком самостійними творами.

Окремо хочеться відзначити кольорові ілюстрації, які ще більше збуджують уяву читача. І, безперечно, яскравий, «соковитий» переклад книги – я давно не читаю Кінга російською, бо російські переклади, на мій погляд, значно поступаються українським. Гадаю, що більшість поціновувачів творів Кінга вже чекають на «Сяйво» в українському перекладі, тож сподіваюся, що скоро ми матимемо змогу його оцінити. І хоча екранізації романів Майстра нерідко викликають розчарування у його прихильників, «Сяйво» + «Доктор Сон» у кінематографі були би просто вибуховим поєднанням!

Читайте. Жахайтеся. «Доктор Сон» – однозначно кращий подарунок під ялинку справжнім фанатам творчості Кінга.

Віра Наливана

Придбати книгу Стівена Кінга «Доктор Сон» в інтернет-магазині ВсіКниги