Фентезі від політичного експерта: Україна між ласою Федерацією та «зацікавленим» Заходом

*Костянтин Матвієнко. Відлуння у брамі. – К. : Наш Формат, 2013. – 232 с.

Курваль – хлопець за викликом «себто той, хто обслуговує курвочок» – пояснює у своєму романі «Відлуння у брамі» Костянтин Матвієнко. Цього речення достатньо, щоб вліпити 18+ на обкладинці, проте жодних постільних сцен у книзі немає. А філософія героєвого життя «нижче планки» цілком укорінена в життєві реалії й зрозуміла для будь-якого середньостатистичного українця. Адже погодьтеся, навряд чи сьогодні когось здивуєш тим, що нащадку козаків-характерників в сучасній Україні доводиться підробляти курвалем.

 

Молодий хлопець Олег після смерті батька змушений допомагати родині грошима. Він не знаходить кращого виходу, аніж вдовольняти не заангажованих зайвою моральністю жінок, себто «курвочок», здатних добре заплатити за плотські втіхи. Через підступність однієї з клієнток Олег опиняється у вирі фантастичних подій, дізнається про власні надприродні здібності й допомагає гурту характерників рятувати Україну.

 

Книгу можна рекомендувати всім любителям фентезі та пригодницьких творів – жодних абстрактних описів, невідомих країн, малозрозумілих звичаїв чи поглядів. Усе своє, українське – починаючи від невеселого сьогодення з його зовнішньополітичним становищем, ласими до чужого сусідами, інтригами й закінчуючи недолугістю багатьох українців, з-поміж яких навіть гурт характерників до кінця не розуміє, до чого може «докотитися» ця країна.

 

Із цілком співвідносними з реальністю подіями та героями у творі гармонійно виглядають фантастичні персонажі. Тільки в коктейлі, намішаному політичним експертом, самодержавець з сусідньої Федерації, екс-кагебіст-олігарх, цереушник, прокурорша-пенсіонерка та підлітки-безхатченки можуть майже природно співіснувати з козаками-характерниками, язичницьким богом Велесом та духом Триголосом. Події відбуваються на Подніпров’ї, а також на планеті-двійнику Землі, до якої емігрував від горе-українців язичницький бог Велес…

 

Ця книга так само укорінена в українське, як і макітра вареників з картоплею у гастрономічних уподобаннях наших предків. Твір, насичений цікавими історичними фактами та подробицями з недавнього минулого, лишає по собі післясмак якісної прози – спонукає не лише по-іншому подивитися на сьогодення українців, а й насамперед замислитися про майбутнє.

 

Порівняно з попередніми книгами Костянтина Матвієнка з циклу «Крізь брами українських часів», новий роман якісно відрізняється стрункістю оповіді та динамічністю, природністю ситуацій та непідробністю діалогів. Ця проза більш витримана, краще продумана, вмотивована. Хоча й попередні книги навряд який читач залишив недочитаними.

 

Що не сподобалося: вже «приїлася» сусідня Федерація. Після попередніх книг тут не завадили б авторські пошуки…

Кому буде цікаво: роман розрахований на дорослого читача, хоча може зацікавити й школярів-старшокласників.

Мова твору – природна, насичена колоритними порівняннями й дотепами. Вона справді якісна, письменник добре відчуває слово.

Як і попереднього разу, автор стверджує, що «роман є вимислом» і будь-які збіги з реальними особами чи подіями випадкові. Зробимо вигляд, що ми повірили…

Ліна Сайкевич

Придбати книгу «Відлуння у брамі» Костянтина Матвієнка
в інтернет-магазині Наш Формат.