Як вижити у пеклі на землі?

*Марія Матіос. Черевички Божої Матері: вирвана сторінка з буковинської саги. – Л. : ЛА «Піраміда», 2013. – 208 с.

 

«Черевички Божої Матері» – новий фрагмент із величезної епічно-міфологічної буковинської саги Марії Матіос. Твір інтертекстуально пов’язаний із повістю «Москалиця», проте ідейно суголосний усім творам письменниці. М. Матіос утверджує в українській літературі власну художню модель. Якщо у європейській традицій Вальтер Скотт вважається творцем своєрідної романної моделі (в якій історична лінія переплітається з лінією «love story»), то українська авторка пропонує свій спосіб художньої репрезентації минулого. В її творах обов’язково наявні «дивні герої», які є свідками страшних історичних катастроф, що пережила Західна Україна під час Другої світової війни. І наслідки цих трагедій мають значення для розуміння сучасної України як країни, що розплачується за минулі гріхи. «Дивність» часом межує з божевіллям, або ж у такий спосіб маркується особливий міфологічний спосіб мислення героїв, які не поривають зі світом природи, володіють магією. Проте за будь-яку незвичайну силу доводиться розплачуватися. І головна героїня повісті «Черевички Божої Матері» – Іванка Борсук – слабовика «дитина-індиго», яка страждає на «чорну хворобу» (епілепсію). Батьки Іванки зверталися до знахарки, вдалися бо обряду «продажу дитини», проте дівчинка так і не позбулася падучої. Лише москалиця Северина (яку в селі вважали відьмою) на якийсь час відвертає від неї хворобу, коли саджає на мурашник.

 

Іванка хоче знайти в лісі силу Божої Матері. Всі шукають квітку папороті, а вона квітку, яка називається черевичками… Одного дня дівчина разом із братом вирішує, що потрібно намастити підлогу смальцем, аби вона блищала, проте за це їй дістається від батьків. Як і тоді, коли вона хоче «присоромити» грім, аби він утік, бо так вчила її москалиця Северина. Іванка не така, як усі, але тому вона і не може збагнути, що в житті добре, а що погане. Здається, відповідь на це запитання є найважливішою. Але Іванка, яка володіє особливою фантазією (а це – спосіб пізнання істини в її містичному одкровенні), з дитинства розуміє, що навіть на небесах Ісус не може знати відповіді. Бо чому ж тоді Він карає Іванку, коли та вирішила встромити собі в долоню черевички Божої Матері, щоб здобути силу? Зо що так покарав її всеблагий Ісус? Вона ж весь час молиться до Нього, щоб Божка вказав їй істинний шлях і оберігав. Але Іванці часом здається, що Божки немає поряд. А натомість є хтось чи щось інше. Одного разу вона йде через ліс до дідуся, проте дівчинці здається, ніби хтось пантрує за нею. Вона не може позбутися страху, який засів десь глибоко й не відпускає.

 

Іванка відчуває якусь тонку межу, яка існує між добром і злом, так що й на небі не знають, що є що. А на землі – й поготів суцільне пекло. Історія дівчинки розповідається на тлі складних історичних процесів на теренах Західної України. Була румунська влада, польська, а тепер от прийшли «красні комісари» й пообіцяли, що всі будуть рівні, що в селі побудують колгоспи… Але обіцянки завершуються репресіями для селян, яких насильницьки змушують полишити домівки. Радянська влада вважає їх неблагонадійними елементами, куркулями, націоналістами.

 

Нова повість М. Матіос написана як притча про добро і зло, про любов і страх, про «своїх» і «чужих». Людина в цьому «українському Макондо» – на роздоріжжі, вона більше не знає, у що можна вірити, кому можна довіряти. Істина про Добро і Зло, здатність розрізнити їх вислизає з людських рук.

 

Історія буковинських земель – це епос про метафізичне безґрунтянство. Історія тут працює проти людини, вона хоче зробити людину заручником. Художній простір повісті, по суті, апокаліптичний (і апофеоз настає з приходом Совєтів, а згодом і нацистів). Як вижити людській душі в умовах пекла – основне екзистенційне питання, яке порушує перед читачем повість «Черевички Божої Матері». 

Дмитро Дроздовський 

Придбати книгу «Черевички Божої Матері» в інтернет-магазині ВсіКниги.