Іноземці, що гинули за Україну

Олег Стецишин. Ландскнехти Галицької армії. – Львів: Часопис, 2012.

 «Ландскнехти Галицької армії» – книжка, яка розповідає про євреїв, німців, росіян, чехів, поляків, хорватів та інших, хто разом з українцями став до зброї в обороні Західно-Української Народної Республіки у 1918-1920 роках.

 

Одне з нових видань Центру досліджень визвольного руху (автор – журналіст та історик Олег Стецишин) висвітлює досить мало відоме питання історії боротьби за незалежність України в першій половині ХХ століття, а саме участь у збройних силах ЗУНР іноземців, а також «галичан неукраїнської національності». Сьогодні це може виглядати дивно, проте коли в 1918 році розвалювалась Австро-Угорська імперія та почалася боротьба між українцями й поляками за її галицьку спадщину, спершу передбачалося, що українська армія загалом складатиметься з етнічних українців, а всі інші національності будуть там у порядку винятків. А проте армія ЗУНР поступово наповнювалася представниками різних національностей, уродженцями різних країн.

 

 

Найширше в західноукраїнському війську були представлені євреї, німці та росіяни. Стосовно євреїв – книжка засвідчує, що їхні взаємини з українцями в Галичині на тоді досить істотно відрізнялися від деяких стереотипних уявлень, тиражованих сьогодні проросійськими ЗМІ. Зокрема, тут розповідається не лише про службу євреїв в українській армії, але й про добрі взаємини львівської єврейської міліції (котра загалом утримувала в боях 1918 року нейтральний статус) з українцями на тлі постійних конфліктів з поляками, котрі, врешті, призвели до єврейського погрому після падіння Львова.

 

Німці та австрійці потрапляли до війська ЗУНР із занепалих у Світовій війні армій відповідних держав, а росіяни найчастіше – з української армії гетьмана Скоропадського, в якій служило чимало царських офіцерів і не тільки офіцерів. Опинялися тут і більш екзотичні військовослужбовці з Італії, Хорватії та інших країн, в окремих випадках навіть поляки, котрим доводилося воювати проти власних земляків.

 

Книжка «Ландскнехти Галицької армії» містить загальні описи найважливіших подій, пов’язаних із добровольцями та найманцями (до речі, тут є певна суперечливість назви – «ландскнехтами» зазвичай прийнято іменувати все-таки саме найманців, а не добровольців на кшталт Габсбурґа-Вишиваного), крім того, в ній є також історії з життя найбільш цікавих персонажів. Наприклад, одного з ватажків партизанських частин УГА Йоганна Клєє – він став справжньою легендою і наводив жах на польські частини, а після поразки українців зумів уникнути затримання й виїхати за кордон. Або хорвата, графа Стефана Руменовича. У часи визвольних змагань він воював в УГА, зокрема й тоді, коли армія опинилась у Південній Україні. А через двадцять років повернувся на ці землі… як союзник гітлерівців в складі Хорватського військово-морського легіону, що зайняв у 1941-му місто Генічеськ.

 

Крім того, до уваги читачів наведено низку документів, пов’язаних із іноземцями в лавах українських військ, а також біографічний покажчик із короткими даними про деяких «ландскнетхів».

Олег Коцарев

Придбати цю книгу в інтернет-магазині ВсіКниги.