Чи можна вилікувати розбите серце?

Іванцова М. Сердечна терапія. – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2012. – 288 с.

Не ганяйся за щастям –

воно завжди перебуває в тобі самому.

Піфагор

 

Що таке щастя? Кожна людина розуміє його по-своєму, однак мало хто з нас почувається щасливим постійно. Для когось щастя – отримати гарну оцінку, хтось щасливий, бо закінчив важкий проект на роботі, а в когось щойно народилася дитина – і це велике щастя. Загалом, описати це поняття досить складно, однак саме воно наскрізною ниткою проходить через роман Міли Іванцової «Сердечна терапія».

 

Іноді хочеться почитати книгу, яка б не була надто серйозною, а просто давала можливість відпочити, відволіктися від повсякденних турбот, таку, яка б читалася на одному диханні. «Сердечна терапія» справді легко читається, сюжет книги не переобтяжений надмірною кількістю персонажів, складними метафорами чи численними сюжетними лініями, тож це непоганий варіант «легкого чтива».

 

Три жінки. Три долі. Сюжет не новий, тож одразу розумієш, що долі цих жінок перетнуться, і з цього щось та має вийти. Читач знайомиться з ними вже з перших сторінок – з Яною, якій інші прагнуть відкрити душу, бо вона вміє слухати, Антоніною, яка має підозри, що чоловік хоче їй зрадити, бо почав переписуватися зі «шкільним коханням», і Олександрою, яка тяжко працює, мріючи, щоб її донька стала балериною. Здавалося б, що може їх об’єднати – таких різних – за статусом, стилем життя і навіть за віком?

 

Долі цих жінок перетинаються в досить різних та подеколи неоднозначних ситуаціях, і за цим буває цікаво спостерігати. Щоправда, іноді сюжетні повороти видаються дещо надуманими та навіть наївними. Скажімо, історія Олександри, яка чимось схожа на таку собі Попелюшку, якій врешті пощастило, і вона знайшла свого Принца. Та, можливо, ми просто розучилися вірити в дива? І тому сприймаємо такі повороти долі – нехай навіть у житті персонажа книги – із недовірою та навіть негативом – замість того, щоб просто порадіти?

Досить цікавим для мене був образ Яни – дівчини, яка веде гурток рукоділля і водночас «лікує» розбиті серця. Вона психолог за покликанням, і люди йдуть до неї, щоб поговорити про наболіле. Вміє слухати і дає слушні поради. Однак сама не почувається щасливою – швидше самотньою. Мені здається, її образ можна і варто було б розкрити повніше, бо порівняно з іншими персонажами, вона здається особливою, однак бракує деталей, які б це підкреслили.

 

У той же час не зовсім зрозуміло, для чого авторка вводить у сюжет образи журналістки та оператора, які з’являються у найрізноманітніших місцях і ставлять людям одне-єдине запитання: «Що таке щастя?». Можливо, за авторським задумом, образ цієї парочки зв’язує всі ситуації, що відбуваються в книзі, в одне полотно, підводячи під філософію щастя, однак для мене поява цих людей не завжди була доречною.

 

Загалом мушу сказати, що характери персонажів у книзі розкриті недостатньо глибоко, переважно всі вони діють імпульсивно, а сюжет біжить надто стрімко. Бракує книзі й гумору, який би, на мою думку, не був би тут зайвим. Щоправда, трагічний поворот сюжету у кінці книги можна вважати несподіваним, однак і він особливо не «чіпляє». І хоч за персонажами й цікаво спостерігати, але сильних емоцій вони не викликають. Їхні долі не вражають настільки, щоб почати їм співчувати чи переживати якісь відчуття разом із ними. Просто бачиш перед собою певний період життя трьох жінок, свідком якого ти став. Долі якоїсь миті переплелися, крутнулися, а потім кожна із них все одно пішла своєю дорогою. Що з цього може винести читач? Хіба що філософію, що щастя в кожного своє. Але все це ми знали й раніше – бо якби людині було відомо, що таке щастя, усі жителі планети вже давно насолоджувалися б цим відчуттям.

 

«Сердечна терапія» не є чимось оригінальним – це книга, яку можна прочитати у вільну хвилину, щоб відволіктися від повсякденних справ, або після важкого робочого дня, коли не хочеться особливо напружувати мозок; її можна захопити з собою на відпочинок. Це така собі замальовка з життя, яка не вимагає від читача глибокого аналізу характерів чи вчинків персонажів, бо загалом нескладно зрозуміти, що спонукає їх до тих чи інших вчинків.

Віра Наливана

Придбати цю книгу в інтернет-магазині «ВСІ КНИГИ».