Руде помаранчеве щастя

Флейшман Сід. Чарівна ферма пана Мак-Брума: повість / пер. з англ. Микити Ярового, худ. Анна Сарвіра. – К. : Грані-Т, 2012. – 60 с.

Оце так подія! Нарешті жовтогаряча сім’я фермерів пана Мак-Брума познайомилась з українським читачем. Голова славного сімейства Джош Мак Брум має аж одинадцять рудоголових дітлахів-бешкетників і кохану дружину. В цій захопливій книзі він розповідає веселі оповідки зі свого життя, густо присмачені перчиком у вигляді різноманітних побрехеньок і веселих історій, які так полюбляють дітлахи.

Сам автор зізнається, що письменником його зробила Україна, хоча все своє свідоме життя він прожив за океаном, куди емігрував його батько, спокушений різноманітними дурнуватими чутками про те, що «вулицях Нью-Йорка лежить золота бруківка». У передмові, яку автор спеціально написав для українського видання, і чому, варто додати, щиро радів, Сід Флейшман згадує, що батько завжди говорив про Україну як про особливе місце: «Усе там…було більшим за мій світ у Сан-Дієго. Значно більша кукурудза. Чорніший і набагато смачніший хліб. У старому замку на пагорбі блищали запорошені перлини».

Ця цікавезна історія розпочинається з того, що сама пан Мак Брум попереджує: геть усе у цій книзі, навіть крапки, коми, знаки наголосу, все – чистісінька правда. Отже наше видатне рудоголове сімейство вирішує покинути свою ферму в Коннектикуті, а сімейка немаленька, сам пан Мак Брум, його дружина Меліса та одинадцятеро дітлахів, яких Джош Мак Брум зве не як інакше, а Вілджиллестерчестерпітерполлітімтомеріларріімалакларінда. Нарешті в дорозі їм трапляється «удача»: якийсь телепень продає нашій сімейці за безцінь аж 18 акрів родючої землі. Сам пан Мак Брум не йме віри своєму щастю, така вигідна угода була просто подарунком долі. Та, як відомо всім нам, хоч про це і не знають герої, безплатний сир буває тільки в мишоловці. Виявляється що ті 18 акрів землі – звичайнісінький брудний, але глибокий ставок, як зазначив сам батько сімейства: «там і бізон потонув би». Виявляється, що там не 18 акрів, а цілих 80 – «один на одному, як пиріг». Однак ці володіння лежать не на поверхні. Вони займають 80 акрів… вглиб. Та наш головний герой не падає духом, а просто світився оптимізмом.

Того дня була жахлива спека, як потім виявилось, то був найспекотніший день в історії, що навіть «кукурудза всіх полів Айови затріщала і перетворилася на попкорн». Пан Мак Брум був певний, що в будь-якій ситуації можна знайти добрі ознаки, тому й запросив своє сімейство до приємного купання у ставку, тож всі миттю вдягнули купальники і з розгону шувбоснули в воду, а проте засуха виявилася настільки великою, що вода миттєво випарувалась, тому діти пірнули в землю, лише ноги стирчали в повітрі. Та земля була настільки пухка і м’яка, що чутливе серце фермера тьохнуло від радості, скрикнувши, що таку землю слід «тримати в федеральному банку».

Після цього починаються справжні чудеса з тою землею: боби, які були вперше на ній посіяні, за лічені хвилини виростають до гігантських розмірів, там навіть росте величезний дуб, а згодом аж цілий ялиновий ліс. Нашим друзям доведеться добряче попотіти, щоб вирубати те щастя. Пригоди і чудеса супроводжуються героїв на кожному кроці, адже земля має свою таємницю. Тут дітлахи можуть зустрітися з справжніми гарбузовими перегонами, грою в катапульту з гігантськими кабачками, нашестям скажених бур’янів, зустрітися з вітром-бешкетником, який намагається видути всіх дітлахів пана Мак Брума з хатини, і який дітки частенько збирають взимку в пляшки, щоб літом насолоджуватись прохолодою. Незліченна кількість несподіванок очікують на наших героїв в цій книзі, яка повинна на 100 відсотків сподобатись дітлахам.

Чудовий дизайн та ілюстрації, які радують око, купа жовтогарячих і сонячних кольорів, що створюють веселий настрій і пробуджують креативність. Сподіваюсь, що і наш чудовий герой пан Мак Брум продемонструє малечі яскравий приклад для наслідування, коли не треба впадати в відчай, а оптимістично дивитися на світ та події, які трапляються з тобою, відчувати всю гамму людських відносин, де панує як добро, так і зло, але головне те, що добро завжди перемагає.

Іванна Дмитрієва

Придбати цю книгу в інтернет-магазині «ВСІ КНИГИ».