«O ro se do bheatha bhaile» — «Британці, йдіть додому з Ірландії»

Гюґо Гамільтон. Люди з веснянками: роман / З англ. пер. Є. Кононенко. – Львів : ЛА «Піраміда», 2012.  – 204 с.

Роман «Люди з веснянками» Гюґо Гамільтона навдивовижу актуальний за нинішньої мовної ситуації в Україні. Роман (уперше надрукований 2003 року) вже встиг отримати статус світового бестселера й бути перекладеним багатьма європейськими мовами. «Люди з веснянками» – це автобіографічний роман, побудований на подіях із життя ірландського письменника.

В центрі авторської уваги – історія родини Гюґо, передовсім батька й матері. Автор і герой роману (оповідач) – з мішаної німецько-ірландської родини. «Батько каже, що ми не повинні перейматись цим, бо ми нові ірландці. Частково з Ірландії, частково звідкись іще, наполовину ірландці, наполовину німці. Ми плямисті люди, як він каже, люди з «родзинками», браковані люди…» (С. 14). Роман Гамільтона – постколоніальний і екзистенційний. У його філософсько-психологічній основі – тема відлучення від мови, культури, історії. І тема віднаходження своєї ідентичності в новому культурному просторі. Проте ракурс проблем у романі ускладнюється ще й тим, що наш герой зрештою вибирає для себе третю ідентичність, проти якої постає батько і яка не пов’язана з ідентичністю матері.

У романі маємо тему відновлення Ірландії після британського колоніалізму з обов’язковим відродженням ірландської мови (до ірландських «націоналістів» належить батько). Проте цей процес відбувається складно. Ірландія пережила голод, пережила війни. Батько розуміє, що національне відродження можливе тільки з підняття духу. Він пише в різні адміністративні інстанції про потребу перейменувати вулиці в Дубліні на ірландський штиб. Йому боляче, що його ж батько служив на імперському британському флоті. Він відмовляється слухати англомовну музику й дивитися англомовні британські програми, ба більше, забороняє це робити в родині, принаймні коли він присутній. Забороняє синові дружити з іншими хлопчаками, які не знають ірландської мови. В такий «тиранічний» спосіб батько прагне зберегти свою ідентичність. Він готовий битися за неї навіть зі своїм сином, який наприкінці роману відмовляється говорити ірландською й переходить на англійську (мову ворога-завойовника). Батько вдається до побиття свого сина, коли той незворушно спить. Для батька проблема ірландської мови – екзистенційна, він часом говорить фразами з Гайдеґґера про мову як оселю духу. Здається, Ірландія має всі можливості відродити свою національну ідентичність. Проте… цього не стається. Англійська мова лишається мовою більшості, мовою поліції та офіційних установ. Батько відчуває, що він програв війну. Наприкінці роману він помирає (від 38 укусів бджіл).

Ірландське суспільство в романі описано з різних точок зору. З одного боку, ірландці релігійні, вірять у чудо і випадок, ревно моляться Богові, можуть захоплюватися якимись красивими дрібничками (які виготовляє батько), проте відмовляються їх собі купувати. З другого боку, в ірландському суспільстві існує агресія щодо «Іншого». Батько прагне розробити нову державну стратегію для незалежної Ірландії – щоб люди з інших країн їхали в цю маленьку державу, а не навпаки. Проте ірландці все одно, попри відпрацьовану в західному світі коректність, не приймають матері Гюґо, бо вона – з нацистської Німеччини. Діти ображають Гюґо й боляче б’ють його через те, що він «інший». Мати тікає до Ірландії через прихід до влади в її країні нацистів. Є й інша причина: вона могла бути зґвалтованою одним нацистом. Ця начебто «витіснена» історія все одно давить на її психіку навіть в Ірландії.

«Люди з веснянками» Гамільтона – це історія становлення маленької острівної держави, яка пережила найжахливіші травми, яка сформувала націю-травму. Але життя йде далі. Закони суспільства й держави слабші за закони людського інстинкту самозбереження й виживання. Принаймні, здається, така думка в романі має місце. Людина зберігає в собі історичну пам’ять, проте живе за іншими механізмами. Але така людина, навіть якщо вона й не приймає культурних матриць своєї родини, все одно – «з веснянками». Вона здатна бачити світ по-іншому, співчуваючи й розуміючи тих, хто опинився серед аутсайдерів. І здатна пробачати.

 Дмитро Дроздовський

Придбати цю книгу в інтернет-магазині «ВСІ КНИГИ».