Меч проти мислі

Роман Іваничук. Хресна проща. – Л. : ЛА «Піраміда», 2011. – 284 с.

Романний триптих «Хресна проща» – це двадцята книга 82-річного класика української історичної прози. Ім’я Іваничука на обкладинці заздалегідь обіцяє дбайливе авторське поводження з фактажем та інтелігентність стилю. Робота над твором тривала три роки, протягом яких письменник то працював вдома у Львові, то навідувався неподалік до села Страдч. Річ у тім, що Іваничука привабив ворох історичних подій та легенд, пов’язаних із цим місцем: ще за княжих часів у горі поблизу Страдча знаходився другий після Києво-Печерської лаври печерний монастир.
Власне довкола цієї обителі автор і збудував складну сюжетну конструкцію з багатьма рівноправними й однаково чітко виписаними персонажами. У першій частині роману йдеться, за словами одного з героїв, про «найщасливіше покоління, яке дочекалося волі» – групу студентів у період «відлиги». У головах героїв вирували думки про свободу особистості і нації, а серця тріпотіли від любовних переживань. Серед гурту молодиків і дівчат читач найближче знайомиться з амбітним літератором Ігорем Романюком, за образом якого, певне, ховається сам автор. Романюк мріє написати твір про Страдчівську обитель, разом із друзями вони обирають одну з печер місцем для зібрання. Очікувано, що це викличе гнів з боку представників партії, і врешті покладе кінець ідеалізму одних та зміцнить громадянську позицію інших. І таким чином перша частина «Хресної прощі», просякнута шістдесятницькою романтикою, близькою до романістики, наприклад, Гончара, все-таки дозволяє побачити те покоління живими людьми, без ідеалізації або замовчувань. Цікавинкою є і фрагментарна поява персонажів, за якими вгадуються Іван Драч та Василь Симоненко.
Далі Іваничук змінює особистісну розповідь заради сповненого сакральною містикою, пафосного епосу. Напередодні Другої світової війни священик Миколай Конрад (реальна особа, визнана святим) очолює Страдчівську парафію і натрапляє на стародруки, з яких дізнається, що сталося у цьому місці дуже і дуже давно. Так читач переноситься у ХІІІ століття, часи розгромлення Києва монголо-татарами і правління на Галицько-Волинській землі князів-братів Данила і Василька Романовичів. У цій найцікавішій і щедрій на події частині Іваничук протиставляє моральні кредо героїв-простолюдинів та князів, змушуючи кожного з них робити власний вибір між особистими інтересами, родиною, любов’ю, праведністю та інтересами держави. Піком протистояння стає розмова Данила Галицького та його співця Митуси: «Не можна лише для свого вдоволення й вигоди жити, весь народ повинен стати з князем заодно». – «Заодно з володарем можна стати тоді, коли він справедливий». І в цьому головний сюрприз читачеві: Данило Галицький, один з небагатьох, хто втримав престол за Орди, у романі постає як жорсткий і жорстокий правитель, який спустошив одну з територій свого ж народу за прихильність до бояр-зрадників, а лишився князювати лише тому, що отримав від хана дозвіл на правління галицько-волинським улусом.
На думку володаря людських сердець Митуси, Данило Галицький не може перекрити цей гріх жодними іншими справами. Розплачуватися буде його син – князь Лев, який вирішить прийняти схиму, побачивши хресну ходу свого народу до Страдча.
Хресна проща… Це шлях спокути народу за вбитого духовного провідника (співця Митусу) і за потатарення, зраду віри, зміну ідентичності. Також це шлях каяття провідника політичного за загублені у гонитві за владою людські чесноти. Автор питає: «Чим озброяться новітні володарі – мечем чи мислію?», – натякаючи на перевагу останнього. І заганяє себе в кут, бо князь-просвітник, яким є брат Лева, Володимир Василькович, виявляється безсилим політиком.
Хресна дорога на Страдчівській горі існує досі. В одному з інтерв’ю сам письменник зізнався, що українці досі стоять на не пройденій до кінця хресній прощі. І вважає, що його ювілейний роман потрібен українському читачеві саме через цей підтекст. А от чи віднайде читач цей підтекст у морі сюжетних й ідейних ліній, уривках різних філософських, соціальних та національних тем, якими перевантажений роман, – це інше питання.

Юлія Кузнєцова

Придбати книгуРомана Іваничука «Хресна проща» в інтернет-магазині ВсіКниги.