Книжковий порадник

Критика прози: статті та есеї. – К.: Грані-Т, 2011. 328 с. (серія «De profundis»).

Нерідко перед читачем постає питання: як серед різноманіття книжок, представлених у книгарнях, обрати собі новинку і при цьому не помилитися та залишитися задоволеним від процесу читання. Адже книжкові полиці та стенди рясніють різнобарвними обкладинками, зваблюючи покупця, а короткі анотації не завжди дають чітке уявлення про твір. Результатом стає розчарування і небажання читати твори сучасників, і у кращому разі повернення до перевіреної часом класики.

Збірка статей «Критика прози», написана Ігорем Котиком, Ксенією Левків та іншими літературознавцями Львівського відділення Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка, може стати орієнтиром у пошуках цікавих прозових творів. У вступній частині зазначається, що автори хочуть «збільшувати, а не зменшувати коло читачів» і що кількість цих самих читачів «прямо залежить від якості літератури». Тож літературу для дослідження обрали неабияку. У книзі проаналізовано зміст та форму низки літературних творів українських та зарубіжних письменників сучасності.

Відкриває збірку есей поета та перекладача Віктора Неборака «Польоти над узвозами сучасної української прози. Від роману-автобіографії до біографічного роману». Він є своєрідним підсумком епохи автобіографічної літератури, адже В. Неборак вважає, що «усе найцікавіше, створене українськими прозаїками, після проголошення незалежності України, можна назвати «версіями автобіографії». Проте далі стає зрозуміло, що і доба автобіографій дійшла кінця, а більшість текстів позбавлена авторської сповіді. Натомість з’являються історії про вампірів Галини Пагутяк чи неймовірно поетична проза Олега Коцарева, жодним чином не пов’язана з життєвим шляхом автора.

Дослідники представили критику творів Юрія Андруховича, Сергія Жадана, Оксани Забужко, Костя Москальця, Андрія Содомори, Валерія Шевчука та ін. Сюрреалістичні романи і романи химерні, «безподієві» новели і притчова проза, біографії та інтертекстуальні оповідання – тут знайдеться все на будь-який смак.

Критика дослідників конструктивна, мова викладу легка для сприйняття (іноді іронічна), а статті заохочують до прочитання розглянутих творів. Опубліковані раніше в непов’язаних між собою виданнях, зараз ці праці під однією обкладинкою становлять цілісне уявлення про сучасний літературний стан в Україні, про теми та проблеми, що піднімають автори перед собою і читачем. Подібне дослідження творчості декількох зарубіжних письменників (Даніеля Одії, Зеді Сміт, Мішеля Уельбека, Анджея Стасюка та ін.) дає змогу на конкретних прикладах порівняти тенденції вітчизняної та європейської літератури.

Книжка буде цікава всім, хто заблукав у величезному літературному світі, а також літературознавцям, які досліджують творчість сучасних вітчизняних письменників і спостерігають за літературним процесом в Україні та світі.

 

Валерій Томащук