Життя серед кодів

Ден Браун. Цифрова фортеця / пер. з англ. В. Горбатька. – Х.: КК «Клуб сімейного дозвілля», 2011. – 416 с.

Чи пожертвували б ви приватністю свого життя заради безпеки інших? Що б сказали, якщо дізнались, що всі ваші листи і повідомлення перечитуються, а розмови прослуховуються? Ден Браун знову намагався довести нам, що ми ще так багато не знаємо про цей світ..

Незважаючи на те, що в Сполучених штатах Ден Браун став відомим і багатообіцяючим автором ще після успіху в Інтернеті свого першого роману  «Цифрова фортеця», в Україні про нього почули тільки після вибуху «Коду да Вінчі». Здавалося, що популярність автора мине так само швидко, як і прийшла.

Проте «бестселер всіх часів і народів» (як написано на обкладинці книги) вже став частиною історії і перестав передруковуватися усіма мовами світу, а Ден Браун видає свіжі книги і отримує чималі гонорари. Дивно, що на нашому книжковому ринку його перша книга українською з’явилась тільки нещодавно, адже по всьому світу вона прогриміла ще в 1998-ому.

Разом з тим, ця книга дійсно заслуговує на визнання. Адже в ній всесвітньо відомий містифікатор звертає увагу не тільки на питання всезагальної доступності інформації, а й можливості стороннього втручання в приватне життя, він заставляє задуматись про расову нерівність, особистісні права кожної людини.

Тож про що вона – «Цифрова фортеця»? У книзі йдеться про Агентство Національної Безпеки – надтаємну організацію, що займається криптографією та розшифруванням закодованих послань. Автор пропонує читачам розгадати ще один код, тільки тепер він міститься всередині зашифрованого повідомлення, що містить небезпеку для всього світу. Для цієї справи викликають Сюзанну Флетчер – найкращого криптографа в Агентстві. Проте часу обмаль, а поставлена задача не під силу навіть їй. Головна інтрига розгортається навколо цього коду, який може нанести вирішальний удар у світовій інформаційній війні.

Безперечно, Браун вміє захоплювати насиченістю та гостротою, адже розписати події одного дня настільки детально може тільки він. У творі присутні декілька сюжетних ліній, що діють паралельно і час від часу переплітаються. Швидка зміна сюжету, неочікувані повороти долі – навіть найдосвідченіший читач не зможе відгадати, як буде далі розвиватися ситуація.

Критики називають «Цифрову фортецю» і фантастикою, і технотрилером, і інтелектуальним детективом. Об’єктивність кожної версії не може бути засуджена чи виправдана, адже вона залежить від особистісного рівня сприймання кожного читача.

Особисто для мене, ця книга Дена Брауна була трохи слабшою, ніж той же «Код да Вінчі» чи «Ангели і Демони», але це цілком закономірно, зважаючи на те, що «Цифрова фортеця» була дебютом автора-романіста. Тож можна зробити висновок, що Браун розвивається і на його нові книги з нетерпінням чекатимуть прихильники детективного та пригодницького жанру по всьому світу.

Аліна Віткалюк