Декоративно-прикладний фольклор

Українські народні загадки. – К.: Факт, 2010. – 16 стор. з іл.*

Колись загадки, скоромовки, лічилки передавалися із вуст в уста майже як інфекція. Сьогодні усна народна творчість перестала бути усною, але залишилася народною, хоч і друкованою переважно в грубезних томах нечитабельним шрифтом – для дослідників, які «терплять мовчки». Тож серія малих фольклорних жанрів (паремій), що вийшла у видавництві «Факт», якісно відрізняється від подібного замилення (псування?) очей читачам, а також містить певний глобальний задум.

Матеріали цих чотирьох книжечок зібрала Юлія Шатілова, яка також створила до цих загадок, скоромовок, лічилок та примовок малюнки. Видавництво чомусь пише «зібрала й намалювала», але збирала авторка напевно не ходінням у народ із зошитом у клітинку, а радше ходінням із тим же зошитом до бібліотеки, де гортала збірники усної та народної. Завдяки такому підходові чотири книжки виглядають цілісною серією, хоча якогось ексклюзивного матеріалу в них немає – те саме знайдете у будь-яких дитячих книжечках цього роду.

Приваблюють ці книжки іншим – малюнками, мотиви яких запозичені з народних промислів (декоративно-прикладного мистецтва). Так, «Українські народні загадки» всі оформлені мотивами з української вишивки: вишиті квітки, карасі, дерево життя, корова-ніч, сорока, рукавичка. З одного боку, це виглядає доволі традиційним та сполучається зі змістом книжки, а з другого – відчутне авторське трактування народних мотивів.

У художньому оформленні «Українських народних примовок» використані елементи кераміки: кахлі, блюда, глечики. Усе в зелено-коричнево-жовтих відтінках. Примовки – це дуже милий жанр, який здатний у формі гри познайомити дитину з навколишнім світом:

Комар, комар, комаруха,

Кусай, кусай поза вуха.

Комар, комар, комарай,

Біжи швидше, утікай! Джжж!!

Усі примовки «літають», тобто стосуються комах і птахів. Така от летюча кераміка.

«Українські народні скоромовки» розмальовані у крашанкові мотиви: те ж дерево життя із птахом на ньому, яке символізує триєдиний світопорядок, птахи в асортименті, а також жуки, коза, цуценя і кіт. І все це спробуй вимови:

Дзижчить над житом жвавий жук,

Бо жовтий він вдягнув кожух.

А сам цей жук у книжці розмальований, як крашанка. Несподівано трохи виглядає такий жук, скажу я вам.

Четверта книжечка «Українські народні лічилки» оформлена з використанням елементів різьби по дереву, розмальованої олівцями. Головні персонажі лічилок зображені у стилі кубізму («зібрані» з геометричних фігур) та прикрашені різьбярськими орнаментами:

Тікав заєць через міст –

Довгі вуха, куций хвіст.

А ти далі не тікай,

Рахувати починай:

раз,

два,

три – вийди ти.

Здається, я достатньо розповіла про дитячу серію видавництва «Факт», тож тепер вирішуйте самі, чи потрібні такі книжки вашим дітям.

 

*  Українські народні загадки. – К.: Факт, 2010. – 16 стор. з іл. Українські народні примовки. – К.: Факт, 2010. – 16 стор. з іл. Українські народні лічилки. – К.: Факт, 2010. – 20 стор. з іл. Українські народні скоромовки. – К.: Факт, 2010. – 16 стор. з іл.

 

Любов Якимчук