Лауреатом престижної літературної премії Джозефа Конрада стала Таня Малярчук. ФОТО

*У п’ятницю тринадцятого в Києві відбулася урочиста церемонія вручення однієї із найпрестижніших європейських відзнак у галузі літератури – Літературної премії імені Джозефа Конрада-Коженьовського 2013. Цьогоріч диплом лауреата, грошова винагорода у розмірі 3000 євро та стипендія Міністра культури і національної спадщини Республіки Польща «GAUDE POLONIA» дісталася українській письменниці Тані Малярчук.

 

Премія імені Джозефа Конрада заснована 2007 року Польським Інститутом у Києві, й вручається раз на два роки. Відзнака присуджується українському письменникові віком до 40 років, незалежно від місця його проживання, прижиттєво. Премією відзначаються послідовність у реалізації творчого шляху, інноваційність форми, ламання стереотипів та універсалізм послання. Кандидатури на присудження премії можуть висувати українські та іноземні культурні інституції, наукові центри, видавництва, творчі об’єднання та приватні особи.

 

Визначення лауреата відбувається у два етапи: спочатку із числа номінованих кандидатур журі обирає трьох фіналістів, а остаточне рішення приймається після обговорення кандидатур фіналістів шляхом таємного голосування.

 

Цьогоріч до складу польсько-українського журі увійшли: Віра Агеєва (UA) – літературознавець, літературний критик, Боґуміла Бердиховська (PL) – керівник департаменту стипендій Національного центру культури у Варшаві, Ґжеґож Ґауден (PL) – директор Інституту Книги (Краків), Ярослав Ґодун (PL – голова журі) директор Польського Інституту в Києві, Іван Малкович (UA) – директор видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», Віталій Портніков (UA) – редактор ТВі, Наталка Сняданко (UA) – письменниця, перекладачка, лауреат премії Конрада 2011, секретар – Ольга Клименко (Польський Інститут у Києві).

 

Усього на здобуття премії було висунуто 25 кандидатів, із яких почесне журі обрало трьох найдостойніших – Андрія Бондара, Таню Малярчук та Остапа Сливинського. Лауреатами премії минулих років були: Тарас Прохасько (2007), Сергій Жадан (2009) та Наталка Сняданко (2011).

*

Фіналіст Премії імені премії  Джозефа Конрада, письменник Андрій Бондар

На церемонії нагородження зібралися найвідоміші українські письменники та діячі культури, члени журі та звісно фіналісти. Лауреатка премії Таня Малярчук не змогла бути присутньою на святі, тому її представляла українська поетеса Богдана Матіяш. Урочистий вечір відкривали музикою – співачка Уляна Горбачевська та контрабасист Марк Токар виконали уривок із вистави «Альберт, або Найбільша форма страти» за однойменним оповіданням Юрія Андруховича.

 *

Фіналісти Премії Андрій Бондар, Остап Сливинський та Богдана Матіяш, яка представляла Таню Малярчук

Найважливіший момент – оголошення імені переможця довірили улюбленій телезірці українців, ведучій ТСН Аллі Мазур.

 *

Оголошення результатів телеведучою Алою Мазур

Так як головної винуватиці події не було, громада прийняла рішення повідомити їй про перемогу у телефонному режимі. Тож директор Польського інституту в Києві Ярослав Ґодун зателефонував Тані. Проте письменниця не одразу зрозуміла, що відбувається. «Щось сталося?», – запитала Малярчук. Після усвідомлення того, що ж врешті «сталося», Таня Малярчук розчулилася: «Фізично я не можу бути присутньою із Вами, та душею я там. Зараз мені не до літератури, як і Вам, але я дуже тішуся із цієї відзнаки», – додала переможниця.

*

Повідомлення у телефонному режимі про перемогу Тані Малярчук

Літературознавець та член журі Віра Агеєва відзначила, що не випадково у цей нелегкий для країни час премію отримує саме Таня Малярчук, адже герої її книжок бунтують так само, як уся Україна зараз. Лауреатка позаминулорічної премії Наталка Сняданко привітала фіналістів і побажала їм народження нових книжок, адже для неї особисто після отримання імені Джозефа Конрада у 2011 році почалася власне нова книга, а це для письменника найголовніше.

 *

Член журі, літературознавець Віра Агеєва

Окрім того, директор Польського Інституту в Києві Ярослав Ґодун розповів про літературні проекти, які «продовжать» серію заходів, пов’язаних із Премією імені Джозефа Конрада. Зокрема, в українських швидкісних потягах «Інтерсіті+» з’явиться бібліотека книжок українських письменників – лауреатів різних років премії імені Джозефа Конрада та інших письменників (близько 300 книжок), також буде проведене опитування серед українців щодо визначення найпопулярнішого сучасного польського письменника, книжки якого перекладені на українську мову.

 *

Директор Польського інституту в Києві Ярослав Ґодун

До слова, п’ятниця тринадцятого стала урожайною для українських письменників, адже у цей день було визначено не лише лауреата Премії Конрада, а й книгу року за версією BBC Україна. Цю відзнаку отримав роман «Далекий простір» Ярослава Мельника (Харків, «Клуб сімейного дозвілля», 2013), а у номінації «Дитяча Книга року ВВС-2013» перемогла книга Мар’яни і Тараса Прохаськів «Хто зробить сніг» (Львів, Видавництво Старого Лева, 2013).

Текст: Ольга Гончар

Фото: прес-служба Польського інституту в Києві