Книжковий Арсенал 2012: у програмі тільки найкраще. ФОТО

4-7 жовтня в Києві пройшов ІІ Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» – подія, що вдало об’єднує літературу та мистецтво.

Якщо говорити про цьогорічний «Книжковий Арсенал» в числах, то це близько 100 видавництв, 60 гостей із Європи, Росії та України, понад 50 українських авторів, які представили свої нові книги, 10 майданчиків, на яких відбулося понад 150 подій (від традиційних автограф-сесій, презентацій до майстер-класів, дискусій), 3 почесних гостя із-за кордону: Алессандро Барікко, Йозеф Вінклер, Жерар де Кортанз та… відгуки користувачів соцмережі Facebook: «Мінус близько 2000 грн., важкенні пакети з книжками і купа задоволення».

Якщо говорити про цьогорічний «Книжковий Арсенал» в «подіях», то це –

– спеціальна дитяча програма: семінари філософа Оскара Бренф’є «Що таке краса та мистецтво», дискусії із школярами на філософські теми, як от «Про що можна говорити відверто? І чи можна», захоплюючі майстер-класи з монотипії, квілінгу, виготовлення їстівних листівок, створення листівок із кавових зерен та цукерок,  зустріч із ілюстраторкою Ліндаю Бондестам; визнаною у всьому світі педагогом і мистецтвознавцем Оленою Макаровою, читання, презентації нових книжок і навіть рок-концерт від рокерів-філологів із Гельсінкі;

– програма для перекладачів, на якій у формі майстер-класів розбиралися, як перекладати українську літературу для росіян, а також по персоналіях – Бориса Акуніна, Льюїса Керрола, і навіть непристойне; працювала ще й українсько-польська майстерня тощо;

– програма для тих, хто хоче стати успішним письменником, в рамках якої Юрій Винничук, Ірен Роздобудько, Лариса Денисенко дали відповіді на запитання «Як написати бестселер?», а Ленід Юзефофич розповів про те, як стати успішним письменником, писати сценарії та просувати себе за кордоном;

– програма для видавців «Як продати книгу?», яка закцентувала увагу на можливостях Інтернету для сучасного видавця, рекламі книги та дитячій книзі;

– музична програма Фестиваль Нової Музики: шість концертів відомих на весь світ сучасних композиторів і виконавців із Великобританії, Японії, Італії, Росії та України та спеціальна програма OdessaUnderground — авангардне кабаре від позажанрової української вокалістки Мар’яни Садовської;

– кіно-програма від  Національного Центру Олександра Довженка – найвідоміші екранізації літературних творів за участю української кіноактриси, зірки американського та європейського німого кіно Анни Стен, а також «Авангардний плакат українського кіно» – унікальна виставка 20 повноформатних репродукцій кіноплакатів українських фільмів 1920-х років;

– а також виставка арт-буків, виставка рідкісних стародруків, світської книги, серія майстер-класів по премудростях оформлення книги від «а» до «я» від фестивалю «Манускриптум», комікс-програма, публічні діалоги від відомих сучасних українських письменників «Обмін речовин» (тандеми Юрія Андруховича і Тараса Прохаська, Любка Дереша та Юрія Іздрика, Сергія Жадана та Ірени Карпи),  проект «Складносурядні» (презентація альбому «Абсент» Юрія Андруховича і «Карбідо» (Україна — Польща), візуально-музичний перформанс Олени Костюк, побудований на давніх українських піснях і текстах Тараса Прохаська, та запальний соціальний диско-панк Сергія Жадана та «Собак у Космосі»).

Якщо писати про цьогорічний «Книжковий Арсенал», то можна писати чимало, що аж читати буде ліньки, і все одно щось буде упущено, адже всього було дуже багато і очі розбігалися, тому перейдемо до виділення найголовнішого (на суб’єктивну думку автора).

Отже, цьогорічний «Книжковий Арсенал» представив яскраву програму, що поєднала літературу та всі можливі види мистецтва. Усім, хто причетний до літпроцесу з найрізноманітніших «боків», було чим поживитися, і заходи фестивалю це неабияк підтверджують. Відзначу, що такої концентрації літературних і не тільки зірок на метр квадратний в одному приміщенні знайти важко. Зустрічаєш друзів, знайомих: «А я була на Шевчуку, а я слухала Прохаська та Андруховича, а я біжу на Іздрика, а я ввечері на Жадана, а ми Дереша бачили, а ми, а ми…». Скільки ж було зірок із-за кордону. Рахувати усіх не берусь, адже їх як на небі – чимало.

Така зустріч можлива лише на стенді MeridianCzernowitz на «Книжковому Арсеналі»: Юрій Андрухович, Ольга Жук, Олександра Коваль, Тарас Прохасько, Тетяна Логуш, Святослав Померанцев, Юрій Винничук

 

Популярністю користувалася комікс-програма: лекції про історію коміксів, використання їх в сучасній педагогіці, презентації цікавих проектів (комікс за мотивами роману Сергія Жадана «Ворошиловград» та інших).

Особливо варто виділити серію авантюрно-пригодницьких книг в жанрі рисованих історій (коміксів) «Даогопак», що розповідають про козаків-характерників Запорізької Січі. Автори проекту зазначили, що наші козаки це американські ковбої та французькі Астерікс і Обелікс. Також уже готується спеціальна комп’ютерна гра для i-pad за мотивами «Даогопаку».

Сашко Сівченко та KylynaBisher з «Даогопаком»

.

«Я придбав «Даогопак», ціна 120 грн, звісно, дорогувато трошки, але, на мою думку, варто підтримувати такі ідеї, вони можуть змінити хід історії сучасної української культури», – вважає редактор Сашко Сівченко..

Живі козаки із коміксу «Даогопак»

 

Популярністю користувалися локації, на яких йшли філософські діалоги-тандеми від відомих сучасних українських письменників «Обмін речовин».

Тарас Прохасько та Юрій Андрухович, проект «Обмін речовин»

.

Ірена Карпа та Сергій Жадан «обмінюються речовинами»

.

«Я дуже чекала на діалог Андруховича та Прохаська, адже вони мої улюблені письменники. Автори говорили про те, хто над чим працює зараз, і про те, хто що буде писати у старості. Прохасько розповів, що пише нову книгу, а Андрухович розмірковував на тему, «якою страшною може бути нудьга, коли пишеш книгу в одній формі», – ділиться враженнями від проекту поетка Мідна.

«Складалося враження, що люди не знають, про що говорити. Іздрик питає: «Ти був у Єгипті, як тобі?». Дереш відповідає: «Ну Єгипет – це не Крим». Дереш сидить як «мальчік», а Іздрик сидить так, наче ми йому щось винні. Загалом, говорили про всяку фігню, я не витримав і пішов», – обурюється від почутого волонтер, студент-філософ, Антон Корнілов.

Любко Дереш та Юрій Іздрик у проекті «Обмін речовин»

.

Цікавими були дискусії на теми crowdsourcing і сrowdfunding. Що це таке, пояснює координатор літературного клубу «Маруся» Дмитро Стретович:  «Теми crowdsourcing і сrowdfunding зараз популярні у світі й тішить, що в Україні книжковий ринок теж почав застосовувати ці методики для реалізації проектів. Різниця в тому, що перше – це залучення людей для виконання ваших завдань, а друге – це знаходження матеріальних ресурсів. В обох випадках головне – залучити до ідеї якомога більше людей, надихнути їх ідеєю, пояснити, як це працює і навіщо взагалі потрібно. На круглому столі про це і говорили. І що класно, що тут не потрібно володіти великими ресурсами чи командою класних профі. Тут можна з нічого зробити класний проект».

Круглий стіл «Досвід crowdsourcing і сrowdfunding у сучасному українському книговиданні»

.

Товпи народу збиралися й на заходах проекту «Складносурядні». Тут і спроба візуалізувати, передати рухом та відео непрості тексти «НепрОстих» непростого Прохаська, оновлена музична програма від Юрія Андруховича та гурту «Карбідо»«Абсент», і, звісно, концерт-презентація нового альбому Сергія Жадана і «Собак в Космосі» «Зброя пролетаріату», що закрив «Книжковий Арсенал 2012».

 

Юрій Андрухович та «Карбідо», програма «Абсент», проект «Складносурядні»

.

Тарас Прохасько під час перформансу «Дзеркало»

.

Презентація нового альбому Сергія Жадана та «Собак у Космосі», «Зброя пролетаріату», проект «Складносурядні»

.

Підводячи підсумки.  Друкованих програмок всім охочим не вистачало, а отже, людей було справді чимало, заходи починалися невчасно, відбувались зміни, але таке буває на всіх фестивалях, локація «Мистецький Арсенал» оформлена гарно та гармонійно, ще й залишки «Скульптурного салону» вписалися, одні зіркові події ішли паралельно з іншими і дуже хотілося розірватися, із неприємного – в останній день вже о 17-ій всіх виганяли і не пускали до фестивалю.

Залишки «Скульптурного салону» на «Книжковому Арсеналі»

.

Особисто для мене «Книжковий Арсенал» – фестиваль, що продемонстрував збірку thebestof літературні події/проекти/книжки/письменники/ідеї за 2012 рік. В принципі, для активних тусовщиків це була чергова зустріч із друзями, та re-play найкращого, що вже, знову ж – десь було. Для київської публіки – можливість побачити те, за чим було лінь їздити по всій Україні та відкрити щось нове. Ну і звісно, за письменників, майстер-класи від закордонних колег – окреме, велике спасибі!

Ще трохи фото на згадку про подію!

Автограф-сесія Юрія Винничука

.

Майстерня фестивалю «Манускриптум»

.

Виставка арт-буків

.

Іван Малкович, Юрій Андрухович, Олександра Коваль, презентація українського перекладу прози Бруно Шульца «Цинамонові крамниці»

.

Майстер-клас з каліграфії

.

.

Читання поезії для дітей від Романа Скиби

 


Ольга ГОНЧАР

Автор щиро дякує Оксані Хмельовській, Alex Zakletsky, Віталію Лямічеву та користувачам мережі Facebook за надані фотоматеріали.  • До не приємного можу додати, що відвідувачів не тільки виганяли, але й не пускали. Письменники (!!!) не могли потрапити на свої заходи! А потім від цих же заходів відмовлялись. Майданчик №3 не був позначений (тільки на загальній мапі, а коли підходиш до нього, то не розумієш, чи це він, тим паче тоді, коли так нічого не відбувається).