Британська контррозвідка 20 років стежила за письменницею-комуністкою

*

Британська контррозвідка MI5 біля 20 років стежила за лівою письменницею Доріс Лессінг, яка також була одним з ідеологів британського фемінізму. Інформація про стеження міститься у розсекречених нещодавно документах, повідомляє NEWSru.ua з посиланням на “The Guardian”.

 

MI5 прослуховувала телефонні переговори майбутнього лауреата Нобелівської премії, розкривала її кореспонденцію й уважно стежила за переміщеннями. Спецслужбам в цьому також допомагало спеціальний підрозділ поліції.

 

Лессінг потрапила в поле уваги спецслужб на початку 1940-х, в Південній Родезії, коли вона – тоді ще Доріс Тейлер – вийшла заміж за комуністаГотфріда Лессінга. У 1949 році письменниця розлучилася з чоловіком і переїхала з Африки до Британії.

 

У 1952 році служба зовнішньої розвідки MI6 передала MI5 особисті характеристики на всіх учасників групи британських авторів, які відвідали Москву. Серед них була і справа на Лессінг. У ньому підкреслюється, що вона фанатично вірить у комунізм й виступає проти колоніалізму, захоплюється чорношкірими і вважає порочним все, що створено білою людиною.

 

Однак, 1956 року після вторгнення СРСР в Угорщину, Лессінг погодилася підписати лист проти злочинів Радянського Союзу. “The Daily Worker”, друкований орган британської компартії, відмовився друкувати лист. Після цього Лессінг вийшла з партії. Однак стеження за нею не припинилася.

У листопаді 1962 року в справі з’являється запис про те, що Лессінг продовжує підтримувати ультраліві погляди, цікавиться станом справ в Африці і виступає проти расової дискримінації. Також вона стала брати участь в русі за ядерне роззброєння. Це останній запис у справі.

 

Деякі сторінки та абзаци у розсекречених документах відсутні – частково для того, щоб захистити інформаторів. Можливо, вони будуть розсекречені пізніше.

У 2007 році Лессінг стала лауреатом Нобелівської премії з літератури, ставши найстаршим письменником, що коли-небудь отримав премію, – на той момент їй виполнилося 88 років. При цьому присудження їй премії сама письменниця, що неодноразово критикувала Нобелівський комітет, сприйняла як особисту “катастрофу”.

Лессінг померла два роки тому, у листопаді 2013 року, до кінця життя лишаючись вірною своїм радикальним поглядам.

Newsru.ua