У 1963 році на Нобелівську премію з літератури претендували Набоков, Євтушенко і Беккет

*Шведська академія, яка присуджує Нобелівську премію з літератури, опублікувала документи, з яких стає відомо, як проводився вибір лауреата премії 1963 року народження, передає ИТАР-ТАСС.

 

За заведеним розпорядком дані про висунення на премію стають загальнодоступними лише через 50 років. Архів містить розширений список номінантів, пояснювальні записки шведських літераторів, а також висловлювання членів Нобелівського комітету щодо кандидатів на присудження премії. У короткий список претендентів на премію в той рік увійшли чилійський поет Пабло Неруда (він отримає Нобелівську премію в 1971 році), ірландець Семюел Беккет (Нобелівська премія 1969 року), американський поет Уіст Х’ю Оден, японський поет і драматург Юкіо Місіма, дансько- норвезький новеліст Аксель Сандемусе, а також грецький поет Георгіос Сеферіс, який зрештою і став володарем премії. За Сеферіса тоді всі члени Академії висловилися одноголосно.

 

Згідно з опублікованими архівами, постійний член Шведської академії Андерс Естерлінг вважав, що,  нагородивши премією Сеферіса, у Академії є повноцінний привід віддати належне сучасній Елладі, її мовній сфері, яка дуже давно чекала свого лаврового вінця”. Саме Естерлінг в той рік блокував кандидатуру Набокова. “Автор аморального і успішного роману “Лоліта” за жодних обставин не може розглядатися кандидатом на премію”, – писав член Шведської академії. Також обговорювалася кандидатура радянського письменника Євтушенка. Однак і його відсіяли досить швидко з позначкою “Обсяг творів поки обмежений”.

 

Під час розсекречення архівів також з’ясувалося, що засновник і перший президент П’ятої республіки генерал Шарль де Голль був одним з 80 інших претендентів (нині їхнє число щорічно доходить до декількох сотень), що удостоїлися номінації на премію з літератури, за свою трилогію військових мемуарів.

Newsru.com