Вчені створили неймовірно складну скоромовку. Текст

*Лінгвісти з Массачусетського технологічного інституту, Університету Каліфорнії і декількох інших дослідницьких центрів виявили, що різні типи скоромовок народжують різні типи помилок.

 

У ході дослідження вченим також вдалося створити винятково важку скоромовку, з якою не змогли впоратися учасники експерименту. Работа опублікована в журналі Journal of the Acoustical Society of America, пише Lenta.ru.

 

Рекордно складна скоромовка складається з шести слів: “pad kid poured curd pulled cod“. За словами вчених, частина добровольців, які намагалися її вимовити, на деякий час взагалі переставали розмовляти.

 

“Ми пообіцяли нагороду тим з учасників, хто зможе швидко повторити цю фразу десять разів”, – розповіла провідний автор публікаці, Стефані Шаттук – Хуфнагель (Stefanie Shattuck – Hufnagel), не уточнивши, проте, вдалося це комусь чи ні.

 

У ході дослідження добровольцям пропонували два типи скоромовок: короткі, що складаються з слів типу “top cop”, які потрібно було кілька разів повторити, і довгі, що більш нагадують пропозиції на кшталт “the top cop saw a cop top” чи вже згадуваної “pad kid poured curd pulled cod”. Вчені записували те, як учасники експерименту намагаються вимовити скоромовки і аналізували помилки, які виникали при цьому.

 

Виявилося, що більшість помилок полягає в тому, що доброволець намагається вимовити два звуки одночасно – це явище вчені назвали подвійною атакою. При цьому подвійна атака ділиться на два типи. В одному випадку людина намагається вимовити два різних звуки практично одночасно, в іншому “змішування” відбувається із затримкою.

 

Наприклад, у першому випадку замість слова “top” доброволець вимовляє щось на кшталт “tkop”. У другому випадку між двома приголосними можна помістити голосний звук (“tah – kop”). Вчені встановили, що короткі фрази стимулюють виникнення помилок першого типу, а довгі – другого.

 

Дослідження скоромовок має безпосереднє відношення до вивчення механізму звуковидобування і роботи мовної зони мозку. Так, нещодавно вчені за допомогою прямого електрофізіологічного експерименту показали, що складність виголошення скоромовок визначається близькістю груп нейронів, які потрібні для проголошення чередувальних в них звуків.

Українська правда. Життя