Архів Емілі Дікінсон виклали в інтернет

*

 

На минулому тижні запрацював сайт Emily Dickinson Archive, на якому викладені матеріали з архівів найбільшої американської поетеси XIX століття Емілі Дікінсон. В онлайн-бібліотеці зібрані тисячі рукописів з архіву Гарвардського університету, Амхертского коледжу, Бостона публічної бібліотеки та ще п’яти інших установ.

 

Проект був ініційований і втілений в життя Гарвардським університетом, який поряд з Амхертскім коледжем володіє найбільшою кількістю рукописів Дікінсон та іншими матеріалами, що належали їй. Як зазначає The New York Times, між двома організаціями, різними шляхами отримали рукописи і речі поетеси, завжди було суперництво на тему того, чий архів більше і краще.

 

Напруга загострилося в процесі роботи над порталом, яка велася близько двох років. Деякі дослідники були незадоволені тим, як Гарвардський університет проводив відбір рукописів Емілі Дікінсон для публікації в Мережі. Складність вибору була обумовлена, зокрема, тим, що багато вірші були написані Дікінсон в декількох версіях. У підсумку на сайті в основному представлені рукописи тих творів, який увійшли до збірки «Поезії Емілі Дікінсон», виданий Гарвардським університетом у 1998 році. Представники Амхертского коледжу також відзначали, що їм не дали прийняти реальну участь в роботі над сайтом.

 

В онлайн-архіві викладені рукописи віршів Дікінсон, які вона відправляла друзям, чернетки, фрагменти творів, написані на конвертах і невеликих клаптиках паперу. Читачі можуть отримати уявлення про те, як поетеса мала на сторінці те чи інше вірш, як розділяла рядки, розставляла знаки пунктуації. На сайті також є розділ «Лексикон», де зібрано словник Дікінсон – близько 9 тисяч слів, що зустрічаються в її віршах.

 

Емілі Дікінсон (1830-1886) залишила велику поетичну спадщину, однак при її житті було видано близько десяти віршів, причому вони вийшли у відредагованому вигляді. Про те, що вона пише вірші, знали тільки її близькі друзі, які й відправили кілька творів на публікацію. Дікінсон здобула популярність вже після смерті. Її неопубліковані вірші виявила молодша сестра Лавінія. Перша збірка Дікінсон, сильно відредагований, був випущений в 1890 році. Визнання поетеса отримала після 1955 року, коли вийшла книга її віршів, майже не займаних редактором.

 

Lenta.ru