Відкрився Франкфуртський книжковий ярмарок

*

Учора у Франкфурті відбулося урочисте відкриття найбільшого у світі Франкфуртського книжкового ярмарку. Одна з важливих тем – майбутнє книжкового ринку.

“Галузь живе, вона вібрує!” Такі емоційні слова пролунали від керівника книжкового ярмарку у Франкфурті Юрґена Бооса напередодні відкриття заходу. Він, зокрема, вказав на чимало молодих стартапів у цій галузі, котрі презентуватимуть себе на цьому заході.

“Є так багато нових ідей і стосовно збуту, і стосовно виникнення книжок, є юні автори з новими темами та форматами”, – заявив Боос на прес-конференції у вересні. Франкфуртський книжковий ярмарок вважається найбільшим заходом такого штибу у всьому світі. Цього року на ньому очікується близько 7100 учасників зі ста країн світу.

 

Книжковій галузі ведеться добре

Про оптимістичний настрій говорить і Александер Скіпіс, головний директор Біржового об’єднання німецької книготоргівлі. За його словами, ситуація у книжковій сфері у ЗМІ часто подається значно похмуріше, ніж вона є насправді. “У нас у галузі, за винятком останіх двох років, коли спостерігався мінус обороту від 0,8 до 1,4 відсотка, упродовж 9 років спостерігалося лише зростання. Інакше кажучи, це означає, що попит на книжку, інтерес людей до читання, як і раніше, є надзвичайно великим”, – зазначає Скіпіс.

Попри все, звісно, не бракує і викликів, котрі нині постають перед гравцями цього ринку. Традиційна книготоргівля, приміром, нині переживає процес змін. Зокрема й тому, що конкуренція з боку онлайн-торгівлі велика. Хто хоче бути успішним у майбутньому, той вирішує на користь додаткової вартості, що можуть запропонувати торговці на місцях, каже Скіпіс.

Цього року на ярмарку у Франкфурті очікується більше семи тисяч учасників з сотні країн

Важливим аспектом водночас залишається вставновлення визначеної ціни на книги в Німеччині, про що зокрема ітиметься на одній із подіумних дискусій ярмарку. Цей механізм має зберегтися, вважають у біржовому об’єднанні, дивлячись на перспективу створення трансатлантичної зони вільної торгівлі між ЄС і США.

 

 

Місце зустрічей

Утім, крім численних заходів для фахівців книговидавництва та дискусій стосовно розвитку ринку та його продуктів, звісно, на ярмарку йтиметься і про книги та літературу. Більше 600 літературних агентів з усього світу зберуться у Франкфурті, щоб обговорити авторські права, книги, переклади чи інші дотичні питання.

Для книготорговців ярмарок є насамперед місцем зустрічі, де можна зав’язувати та поглиблювати контакти. Міхаель Лемінґ, директор книгарні Lemkuhl з Мюнхена, наприклад, зустрічається у Франкфурті з видавцями, щоб домовитися з ними про плани на наступний рік. “Ми – книгарня, що організовує багато читань, тому добре дізнатися, які книги видаватимуться наступного року, які автори влаштовують читацькі подорожі”, -розповідає він.

 

Україна теж представлена на ярмарку

Участь у 65-му Франкфуртському книжковому ярмарку, що відбуватиметься з 9 до 13 жовтня, візьмуть і українські видавці. Українську делегацію очолює директорка державного видавництва “Либідь” Олена Бойко, повідомляється на українському урядовому порталі.

У переліку видавництв з України, які представлятимуть свою продукцію у Франкфурті, містяться також “Знання”, “Фоліо”,“Картографія”, “Особистості”, “Купола”. Серед заходів серед іншого заплановані національна експозиція “Книги України” та проведення дня української книги.

 

Насичена програма

Як очікується, на книжковий ярмарок у Франкфурті завітають близько 1500 авторів, серед яких чимало відомих імен. “Бажання контакту, безпосереднього спілкування про літературу весь час збільшується”, – відзначає речниця книжкового ярмарку Катя Бене. Це позначається і на програмі заходу, що стає дедалі розлогішою. Цього року заплановано 3600 заходів, що майже на 150 більше, ніж минулого року.

Водночас чимало класичних форматів, таких як читання, роздавання автографів чи проведення подіумних дискусій залишаються незмінними. У цьому переліку і традиційна Німецька книжкова премія – цьогоріч її отримала угорська письменниця, яка мешкає в Берліні, Терезія Мора. А також Премія миру німецької книготоргівлі. Цю престижну винагороду цього року присуджено білоруській авторці Світлані Алексієвич.

 

Почесний гість – Бразилія

Особлива увага цього року приділяється бразильським авторам. Під гаслом “Бразилія – країна повна голосів” ця держава вже вдруге стає почесним гостем Франкфуртського книжкового ярмарку. Програма почесного гостя існує вже майже упродовж сорока років. Вона має на меті серед іншого і зробити літературу певної країни відомішою на міжнародному рівні, а також збільшити кількість перекладів.

Крім численних книжкових презентацій і читань є й широка культурна програма: мистецькі виставки, концерти, танцювальні номери та перфоманси. Не обходиться, звісно, і без велетенського павільйону, присвяченого почесному гостю ярмарку. Певну роль у цьому книжковому святі має відіграти і футбол: у п’ятницю відбудеться матч між командами бразильських і німецьких авторів.

Dw.de