Джейн Остін замінить Чарльза Дарвіна на банкноті у 10 фунтів

За кілька років на банкноті у 10 фунтів стерлінгів замість зображення науковця Чарльза Дарвіна з’явиться портрет письменниці Джейн Остін, повідомили у Банку Англії.

Очікується, що заміна має відбутися до 2017 року.

Як прокоментував цю новину у Twitter британський міністр фінансів Джордж Осборн, цей крок свідчить про “розум і почуття”.

Джейн Остін, яка народилася у 1775 році, почала писати ще у підлітковому віці. Її перший роман “Розум і почуття” вийшов у 1811 році. Проте як писала сама Остін, її найулюбленішим романом був “Гордість і упередженість”. Два останні романи – “Аргументи розуму” та “Нортенгерське абатство” були опубліковані вже після смерті письменниці у 1817 році.

Зображення Джейн Остін, що з’явиться на 10-ти фунтових банкнотах, взяте із портрету, намальованого її сестрою Касандрою.

Із англійських письменників на фунтових банкнотах вже були зображені Вільям Шекспір та Чарльз Дікенс.

У квітні цього року Банк Англії заявив, що брак жіночих персонажів на фунтових банкнотах є неприпустимим.

Досі, крім королеви, з жінок на банкнотах було зображено лише соціальну активістку Елізабет Фрай. Утім, і її від 2016 року на п’ятифунтовій банкноті має замінити всесвітньо відомий британський політик Вінстон Черчіль. Це означає, що впродовж року – між 2016 та 2017 – на нових фунтових банкнотах не буде портретів жінок, крім зображення королеви. Утім, всі попередні банкноти, – і з Елізабет Фрай та Чарльза Дарвіна – залишатимуться в обігу нарівні із новими.

Загалом дизайн банкнот змінюється досить регулярно, аби запобігти підробкам. Остання зміна відбулася у 2011 році у дизайні 50-фунтової банкноти, на якій з’явилися Метью Болтон та Джеймс Ватт за їхні зусилля із обладнання британської текстильної промисловості паровими двигунами, що стало одним із головних поштовхів до промислової революції в країні.

Проте рішення замінити Елізабет Фрай на Вінстона Черчілля на 5-фунтовій банкноті викликало багато нарікань – зокрема, і на те, що після нього на британських грошах не залишилося б жодної жінки, хоча вони завжди грали вагому роль в історії країни.

Ідею про зображення на 10-фунтовій банкноті Джейн Остін озвучив попередній керівник Банку Англії сер Мервін Кінг у своїй прощальній промові на посаді. Оголошення про те, що письменниця таки замінить науковця на банкноті, зробив вже наступник сера Мервіна, Марк Карні.

“Джейн Остін, безперечно, заслуговує на те, аби бути представленою серед історичних фігур, портрети яких зображені на чотирьох фунтових банкнотах (5,10, 20, і 50 фунтів – Ред.). Її твори є поза часом і межами однієї країни, і вона справі є одним із найкращих представників англійської літератури”, – заявив новий голова Банку Англії Марк Карні.

Зображення Джейн Остін на банкнотах мало і потужну громадську підтримку, – активісти зібрали понад 35 тисяч підписів на підтримку письменниці.

ВВС Україна