Оригінал списку Шиндлера продається за 3 мільйони доларів

14 аркушів машинописного тексту, надрукованого на тонкому лощеному папері, виставлені на аукціон eBay зі стартовою ціною в 3 мільйони доларів, повідомляє NEWSru.co.il.

Текст, надрукований 18 квітня 1945 Іцхаком Штерном, є одним з п’яти оригіналів знаменитого списку Шиндлера, і єдиним, що знаходиться в приватних руках.

У списку вказані імена та прізвища 801 польського єврея, які були викуплені німецьким бізнесменом Оскаром Шиндлером: йому вдалося переконати нацистських чиновників у тому, що мова йде про кваліфікованих працівників, чия праця сприяє зміцненню військової могутності німецької армії.

Цей варіант списку був куплений продавцем три роки тому у племінника Іцхака Штерна, творця списку, який працював бухгалтером у Оскара Шиндлера.

До переліку додається дане попереднім власником письмове свідчення під присягою про те, що список є оригіналом.

У 1993 році режисер Стівен Спілберг зняв за книгою Кенеллі фільм «Список Шиндлера». Головні ролі в картині зіграли Ліам Нісон і Ральф Файнс. Фільм отримав 7 премій «Оскар», включаючи премію за кращий фільм.

Слід зазначити, що відомо про декілька варіантів цього списку. У березні 2008 року у величезному нацистському архіві Бад-Арользен, засекреченому на 60 років і тільки тепер відкритому для дослідників, був знайдений ще один «список Шиндлера», що містить імена 1117 євреїв і датований 18 квітня 1945 року.

Представники Музею Голокосту «Яд-Вашем» в Єрусалимі, де виставлений список, визнаний усіма оригіналом, підтверджують, що «з цього списку в різні періоди робилися різні передруки, і всі вони вважаються оригіналами, оскільки були складені Шиндлером і його помічниками за різних обставин».

Раніше повідомлялося, що провідні голлівудські студії MGM і Twentieth Century Fox, до керівного складу яких входили єврейські іммігранти зі Східної Європи, з 1933 року ініціювали співпрацю з Адольфом Гітлером. До таких результатів привело дослідження архівних матеріалів у Берліні і Вашингтоні австралійським музикантом і членом гарвардського суспільства стипендіатів Беном Урвандом.

Newsru