Суд дозволив Вуді Аллену цитувати Фолкнера

Компанія Sony Pictures виграла суд із спадкоємцями прав на творчість Вільяма Фолкнера, ініційований через те, що Вуді Аллен використовував у своїй стрічці «Північ у Парижі»  (Midnight in Paris) цитату з роману «Реквієм по черниці» . Про це повідомляє The Hollywood Reporter.

Головного героя фільму, американського сценариста, який приїхав за натхненням до Парижа, грає Оуен Уілсон. У столиці Франції він починає переміщатися в часі, що дозволяє йому зустрітися з Френсісом Скоттом Фіцджеральдом, Ернестом Хемінгуеєм, Гертрудою Стайн та іншими діячами культури першої половини XX століття.

В одній зі сцен герой Уїлсона вимовляє наступну репліку: «Минуле не померло! А це навіть не минуле. Знаєте, хто це сказав?» («The past is not dead! Actually, it’s not even past. You know who said that?»). Фрагмент з роману «Реквієм по черниці» звучить так: «Минуле не буває мертво. А це навіть не минуле» . («The past is never dead. It’s not even past»).

 

Спадкоємці Фолкнера вважають, що ця цитата передає сенс всього роману, тому її використання варто було обговорити з ними, а також якось відобразити в титрах фільму. Проте суд ухвалив, що Аллен використовував у своїй картині незначний (de minimis) фрагмент твору Фолкнера, і тому претензії спадкоємців необгрунтовані.

Стрічка «Північ у Парижі»  вийшла на екрани у 2011 році. Разом з Вілсоном у фільмі знялися Маріон Котійяр, Рейчел Макадамс, Майкл Шин, Кеті Бейтс, Леа Сейду, Том Хіддлстон, Елісон Пілл і Карла Бруні. Картина висувалася на чотири «Оскара»  і отримала один із них – за кращий оригінальний сценарій.