Австралійські діти створили нову мову

Лінгвісти описали нову мову, яка з’явилася у дітей австралійських аборигенів з племені вальбірі. За словами дослідників, це не вигадана дитяча мова, а жива мова з унікальними граматичними особливостями. Подробиці наводяться в статті дослідника Кармел О’Шеннессі для журналу Language.

У своїй статті лінгвіст з Університету Мічігану (США) описала змішану мову, якою розмовляють аборигени на півночі Австралії, в пустелі Танамі. Аналізуючи дієслівні конструкції цієї мови, названої лайт вальбірі, О’Шеннессі дійшла висновку про те, що ця мова – дійсно повноцінна мова, а не піджін, і що вона з’явилась через вивчення місцевими дітьми двох мов відразу.

Досліджуючи, як діти в селі Лайаману засвоювали мови, Кармел О’Шеннесі виявила, що вони створили нову часову категорію, якої немає ні в англійській мові, ні в вальбірі, ні в кріолі. Як приклад немайбутнього часу О’Шеннессі наводить фразу Nganimpa-ng gen wi-m si-m worm mai aus-ria. (А ще ми бачили черв’яків у нас удома). У формі wi можна впізнати англійське we, “ми”, у формі si – англійське дієслово see, “бачити”, а ось закінченням m є новинкою. Воно означає, що дія мала місце у минулому або відбувається зараз, але не належить до майбутнього. Англійський займенник з допоміжним дієсловом I’m (“я” в теперішньому часі) був переосмислений в “я” немайбутнього часу.

Лінгвіст виявила, що по тій же моделі у дітей із змішаних сімей вальбірі утворилися форми yu-m (“ти” в немайбутньому часі) і wi-m (“ми” + немайбутній час). Потім з метою узгодження цей же маркер почав приєднуватися до дієслова. Ця конструкція характерна не лише для “дитячої мови”. Вона закріпилася в мові, і тепер так говорять всі жителі села молодше 35 років, 350 осіб з 700.

Дослідники вважають, що форма, яка існує в одній з мов, була не просто переосмислена, але дала початок новому елементу в системі граматичних категорій. Система часу є фундаментальною річчю для будь-якої мови, тому вчені вважають, що мають справу з новою мовою, якої сорок років тому ще не було. Кармел О’Шеннесі також відзначає, що позиції лайт вальбірі виглядають надійнішими, ніж позиції старого вальбірі, і можливо, через декілька століть дослідники розглядатимуть цю системну зміну як факт стрімкої еволюції однієї мови. Мовні процеси протікають дуже повільно, тому остаточна ясність навряд чи може бути досягнута за короткий час.

Освіта

  • Серго

    Микола Янович вынайшов нову мову задолго до австралийских абориген!!!