Росія має виплачувати США штраф за “бібліотеку Шнеєрсона” – 50 тисяч доларів за день

Міністерство закордонних справ Російської Федерації розкритикувало рішення суду у Вашингтоні, згідно з яким Москва повинна виплачувати штраф США за “бібліотеку Шнеєрсона” в розмірі 50 тисяч доларів за день. МЗС назвав штрафні санкції неправомірними та провокаційними і пообіцяв дати “жорстку відповідь” у тому випадку, якщо США заарештують російське держмайно.

Коментар МЗС опублікований на офіційному сайті відомства.

Рішення про призначення штрафу було прийняте через те, що Росія не виконує постанову американського суду 2010 року. Тоді вашингтонський суд вирішив, що “бібліотека Шнеєрсона”, що зберігається в РГБ, повинна бути видана руху “Хабад”. В офіційному коментарі міністерство підкреслило, що продовжує вважати вердикт американського суду дворічної давності юридично нікчемним.

Адвокати хасидського руху заявили, що будуть вимагати виконання рішення суду про виплату штрафу і домагатися його, зокрема, спробами заарештувати російське державне майно в США.

“Колекція Шнеєрсона” являє собою зібрання давньоєврейських книг і рукописів, яка була названа так на початку XX століття на честь глави громади любавицьких хасидів Йосипа Іцхака Шнеєрсона. Колекція містить приблизно 12 тисяч книг і близько 50 тисяч документів. Духовні спадкоємці Шнеєрсона з релігійного руху “Хабад” насьогодні живуть в США і від 1990-х років вимагають повернення колекції, яку вважають священною реліквією.

У Москву частина “бібліотеки Шнеєрсона” потрапила під час Першої світової війни. З 1918 року, коли колекція була націоналізована, вона зберігається в Ленінці. На сайті МЗС наголошується, що колекція являє собою національне надбання РФ і як державна власність користується юрисдикційними імунітетами. Крім того, ще в 2010 році міністерство заявляло, що в родині Шнеєрсона немає законних спадкоємців колекції, а “Хабаду” вона ніколи не належала. Після ухвали суду російська сторона ввела заборону на виїзд російських виставок у США, побоюючись, що там вони будуть заарештовані.

Lenta.ru