У Росії видаються біографії зірок, які вони не писали

Автобіографії західних зірок нібито перекладаються російською мовою і видаються, при цьому не маючи оригінальних джерел. Як з’ясувалося, такий маркетинговий підхід не є порушенням закону, тому боротися з ним не можна.

Популярна серія мемуарів «Унікальна автобіографія жінки-епохи» включає себе спогади таких світових знаменитостей, як Елізабет Тейлор, Мерилін Монро, Едіт Піаф, Принцеса Діана, Коко Шанель, Одрі Хепберн. Підзаголовок серії «Життя, розказане нею самою» підкреслює, що авторами викладеного в книгах є самі героїні.

Але, деякі з перерахованих зірок автобіографій не писали взагалі (Одрі Хепберн, принцеса Діана), інші, начебто Едіт Піаф або Мерилін Монро, все ж створили свої мемуари, проте вони не мають стосунку до книг із серії «Унікальна автобіографія».

Виявилося, що у цих «автобіографічних перекладів» не існує першоджерел. Книги виходили у видавництві «Яуза-прес», яке, за деякими даними, входить в структуру «Ексмо» і має з ним одну юридичну адресу. Однак, після заданого на офіційній сторінці «Ексмо» в Живому Журналі питання читачки з приводу несправжньої автобіографії Хепберн, представники видавництва відповіли, що не мають до «Яузі» ніякого стосунку, крім того, що випустили в їх в спірній, але популярній  серії книг « Патрісія Каас. Життя, розказане нею самою. Тінь мого голосу », яка є справжньою автобіографією співачки.

Заглибившись у вивчення питання, інтернет-видання PublicPost виявило, що в 2011 році видавництво «Слово» викупило права на переклад збірки щоденників, віршів і листів Мерилін Монро «Fragments: Poems, Intimate Notes, Letters» і випустило російський варіант цієї книги під назвою « Мерилін Монро. Життя, розказане нею самою» (не плутати з схожою книгою видавництва «Яуза»). Як розповіли PublicPost в прес-службі «Слова», така назва була придумана в самому видавництві, але його ніхто не запатентував, тому ніяких претензій до «Яузи» не пред’являлось. До речі, щоб дві книги не переплутали, у випадку з «Яузською» Мерилін Монро підзаголовок серії був замінений на «Пристрасть, розказана нею самою».

При цьому співробітники адвокатської контори «Усков і Партнери» вважають, що за російським законодавством не можна притягнути порушників до відповідальності: «Фундаментальних заборон, пов’язаних із книговиданням, у нас не так багато. Перша стосується порушення авторських прав – і це був би наш випадок, якщо б у тексту споконвічно існував автор (наприклад, якби текст був зібраний з відкритих джерел). Друга заборона – публічно-правова, і вона стосується розповсюдження порнографічних та екстремістських матеріалів. Оскільки ми розуміємо, що ці біографії не підривають державного ладу і не є чистою порнографією, то, швидше за все, публікація таких книг ніяких законів не порушує. А що стосується авторських прав на використання імен цих жінок, то, якщо ім’я не зареєстровано як товарний знак, який діє на території Російської Федерації, то жодних питань до видавців бути не може. Все інше належить відомству недобросовісного маркетингу, але аж ніяк не правопорушення », – розповіли PublicPost в адвокатській конторі.

У результаті дуже цікава, і, як показує практика, успішна маркетингова схема – не переступаючи законів, видавництво надає читачам, по суті, художні твори, видаючи їх за мемуарні, а читачі, за принципом «я сам обманюватися радий», у більшості своїй, не намагаються перевірити, хто ж насправді є авторами куплених ними книг. Фахівці стверджують, що, зовсім це не нове явище, а десь одного порядку з, наприклад, детективними видавничими проектами, коли під розкрученим ім’ям пише цілий колектив авторів, і зробити з цим нічого не можна, та й нікому не потрібно – у випадку з мемуарами, звернутися в суд можуть тільки спадкоємці західних зірок, чиї фальшиві автобіографії вийшли в Росії, а те, що вони будуть це робити, украй сумнівно.

Pro-books

  • Сергей Прядильников

    Биографии,неучи!

  • Bohdan

    фотографії чи автобіографії???