У Польщі мова ненависті поширюється інтернетом

Систематична праця польських неурядових організацій, спрямована на викорінення мови ненависті в ЗМІ, дає позитивні результати. Громадськість Польщі дедалі активніше реагує на прояви зневаги до людей, які спричинені їхнім національним походженням, фізичним станом, чи, скажімо, сексуальною орієнтацією. Та потік ненависті, що заполонив нові електронні мас-медіа вимагає від польської держави нових підходів. У цьому переконані інтелектуали, які закликали владу рішуче реагувати на мову ненависті в інтернеті. Польська партія влади виступала з ініціативою доповнень до закону, яким передбачене покарання за розсівання ворожнечі.

Вже 20 років неурядова організація «Ніколи більше» веде моніторинг за проявами расизму й ксенофобії у Польщі, зокрема у польських ЗМІ. За матеріалами своїх спостережень товариство видало два томи «Брунатної книги», де наведено 4 тисячі зареєстрованих випадків зневажання людей з приводу їхнього вигляду, походження чи переконань.

Марцін Корнак, голова товариства «Ніколи більше» каже, що зусиллями громадських організацій у Польщі змінилося ставлення до проявів расизму, чи ксенофобії. 15–20 років тому, говорить він, випадки переслідування когось, хто має темний колір шкіри або інакше молиться, здебільшого не викликали значного суспільного резонансу. Тепер, твердить Корнак, польська громадськість реагує на такі випадки дружнім осудом, а держава карає пропагандистів крайніх поглядів. Це, зокрема, наслідок широкої інформаційної кампанії, яку проводять неурядові організації. Скажімо, товариство «Ніколи більше» провело чимало навчальних семінарів для польських поліцейських та вчителів про те, як розпізнавати мову ненависті та як їй протидіяти.
Більше читайте на Радіо «Свобода»