106 років тому Л. Толстой відмовився від Нобелівської премії

Дізнавшись про те, що Російська академія наук висунула його кандидатом на Нобелівську премію з літератури за 1906 рік, 8 жовтня 1906 Лев Толстой надіслав листа фінському письменникові і перекладачеві Арвід Ярнефельт. У ньому просив свого знайомого через шведських колег “постаратися зробити так”, щоб йому не присуджували цієї премі, передає УНН.

Ярнефельт виконав це делікатне доручення, і премія була присуджена італійському поету Джозуе Кардуччі, ім’я якого сьогодні відомо хіба що італійським літературознавцям.

Толстой був задоволений тим, що премію йому не присудили.

“По-перше, – писав він, – це позбавило мене від великого утруднення – розпорядитися цими грошима, які, як і всякі гроші, за моїм переконанням, можуть приносити тільки зло; а по-друге, це доставило мені честь і велике задоволення отримати вираз співчуття з боку стількох осіб, хоча і не знайомих мені, але все ж мною глибоко шанованих “.

Ймовірно, з точки зору сьогоднішнього прагматизму, реалій часу, та й просто психології більшості людей, думки і дії Толстого – суцільний парадокс. “Гроші – зло”, проте на них можна було зробити масу благих справ, врешті-решт їх можна було роздати селянам, незаможним. Але логіка генія  явно цьому не відповідала.

Можливо, саме тому, що він був геній? Або був геній – і тому настільки парадоксально мислив.

УНН

  • 123

    Саме так, генії вони такі… наприклад Перельман з Пітеру.

  • Bohdan

    Шевчук теж каже, що ніякої Нобелівської премії йому не треба:)