У Латвії скандал з посібниками про гендерне виховання

Відразу 54 громадські організації Латвії склали лист з проханням відставки міністра добробуту, який направили в уряд країни. Причиною стали два посібники з гендерного виховання для дошкільнят.

Громадські організації Латвії обурилися поширенням в дошкільних установах країни посібників з гендерного виховання «День, коли Карліс був Карлін» і «День, коли Рута була Ріхардом». За задумом авторів, дані книги повинні були допомогти дітям зрозуміти основи рівноправності статей і відвести їх від традиційних гендерних стереотипів на кшталт «хлопчики не плачуть» і «дівчатка не грають у машинки». Посібники закликають хлопчиків не відчувати незручності, якщо їм хочеться грати в ляльки або носити рожевий одяг, а дівчатка не повинні соромитися, що їх цікавлять традиційно хлоп’ячі забави, на зразок гри в війнушки і небажання носити платтячка.

До видань додається методична брошура для вихователів «Садки, де є місце Пеппі-принцу і Пірат-принцесі», яка, за інформацією Міністерства добробуту Латвії, «спрямована на позбавлення педагогів від застарілих стереотипів про здібності, навички і статеву поведінку хлопчиків і дівчаток».

Поява в дитячих садках зазначених посібників викликала обурення у представників цілих 54 громадських організацій невеликої країни, вони заявили, що подібні книги є тенденційними і підривають статеву ідентичність. Громадські діячі зажадали негайно вилучити всі посібники з дитячих садків, заборонити їх подальше використання, а також притягнути до відповідальності людей, які допустили такий, на думку громадських організацій, серйозний промах.

У першу чергу винним у розповсюдженні книг «День, коли Карліс був Карлін», «День, коли Рута була Ріхардом» і «Садки, де є місце Пеппі-принцу і Пірат-принцесі» називають міністра добробуту Латвії Ілзе Вінькеле, яка, однак, спростувала всі звинувачення на свою адресу і заявила, що «Усталене розуміння гендерних ролей, коріння якого, по-моєму, лежать не тільки в Середніх віках, але і в радянському часі, де чоловік це той, хто працює, приходить додому, іноді б’є дружину, іноді випиває, бо це його право, на мій погляд, неправильне, дурне і некультурне». Міністр підкреслила, що нормальна самооцінка і самосвідомість незалежно від статі – основа конкурентоспроможності та успіху.

Деякі політики вважають, що рішення щодо спірних книг для дітей повинні прийматися після довгого і ретельного обговорення. Такої думки дотримується лідер національного об’єднання VL / ДННЛ Райвіс Дзінтарс. На його думку, як Ілзе Вінькеле, так і міністр освіти і науки Роберт Кіліс зобов’язані прийняти до уваги реакцію суспільства і провести фахову експертизу навчальних посібників за участі кваліфікованих педагогів.

Що цікаво, Латвія – не перша країна, в якій використовуються спірні посібники для дошкільнят, це перекладна література, яка спочатку була замовлена ​​Міністерством з рівноправ’я Данії і профінансована з держбюджету цієї країни. Данські батьки, громадські працівники та педагоги не побачили в книгах нічого крамольного. Подібні проекти зараз втілюються в інших прибалтійських країнах, Литві та Естонії, і там теж поки не викликали жодного обурення.

Lenta.ru