В Росії виходить одразу кілька книжок про Pussy Riot

Історія російського протестного панк-арт-гурту Pussy Riot вже найближчим часом може з’явитися на полицях книжкових магазинів.

Кілька книг про гурт Pussy Riot,  трьох учасниць якого засуджено у справі про «панк-Молебень» в Храмі Христа Спасителя, буде видано незабаром.

Як повідомив у своєму блозі журналіст Валерій Панюшкін, автор декількох книг-розслідувань (зокрема, присвячених справі Михайла Ходорковського і руху «Марш незгодних»), до нього звернувся представник одного з великих російських видавців з пропозицією «допомогти Толоконниковій, Альохіній та Самуцевіч [учасницям Pussy Riot, які знаходяться під вартою] написати книжку». «Тільки швидко треба, а то не продасться», – цитує слова видавця Панюшкін.

Розкривати назву видавництва Панюшкін не став, вкрай негативно відреагувавши на підхід видавця. «Огидною є спроба видавців витягти негайну комерційну вигоду».

Основна проблема подібної «оперативності», за словами Панюшкіна, – це вкрай низька інформаційна та художня цінність книги. «Одна справа, коли професійний журналіст пише книгу про якогось персонажа, особливо якщо вони знайомі. Але це нікому не потрібно. Зараз, наприклад, треба бігти писати книгу з Олексієм Навальним. Якщо його посадять – книжечка вже готова. Все менше значення має якість зробленої роботи. Все більше – що ти першим добіг до комп’ютера. І першим пульнув у Мережу якусь банальність. Причому пульнути в Мережу треба саме банальність, якщо оригінальну думку – тебе не «залайкают», – прокоментував Панюшкін свій запис у блозі.

Газета «Известия» звернулася до представників кількох російських видавництв з питанням, наскільки їм цікава книга про Pussy Riot.

Редакційний директор видавництва «Ексмо» Сергій Рубіс повідомив, що одне з видавництв, що входять у партнерську мережу видавництва, дійсно, готує книгу про Надєжду Толоконнікову. Що стосується самого видавничого підрозділу «Ексмо», то, за твердженням Рубіса, книг про Pussy Riot в ньому поки що не планується.

Директор видавництва Ad Marginem Олександр Іванов повідомив, що йому нецікаві кон’юнктурні книги на злобу дня. «У нас був досвід видання такого роду книги – повість Олега Кашина «Роисся вперде». Книга продавалася погано», – повідомив видавець. На думку Іванова, такі книги подібні до метеликів – вони живуть кілька тижнів, а потім помирають, і вже через пару місяців після події магазини відмовляються їх закуповувати. Тому їх треба продавати скрізь, де тільки можливо (електрички, газетні кіоски тощо), або не видавати взагалі.

Варвара Горностаєва, головний редактор видавництва Corpus, зазначила, що «подібні книги хоч і не стають бестселерами, але викликають резонанс у суспільстві». «Наше видавництво не зацікавлене в книзі, яка буде присвячена тільки Pussy Riot. Нам було б цікаво видати книгу, в якій розглядається вся історія Росії «нульових», зі складними взаєминами влади і суспільства, влади і мистецтва, влади і церкви», – повідомила Горностаєва.

Тим часом, одне видання про Pussy Riot вже надійшов у продаж – 10 серпня в Москві відбулася презентація альбому «Мистецтво на барикадах», що складається з фотографій акцій панк-арт-гурту та фотозвітів із заходів в підтримку її учасниць. Автором видання став Алек Д. Епштейн, який раніше видав книгу «Тотальна ” Війна”», присвячену ще одному російському протестному арт-угрупуванню.

ПроБукс