Перше фоліо Шекспіра викладуть в Інтернет

Бодліанська бібліотека Оксфордського університету оголосила про збір пожертв, необхідних для того, щоб відсканувати і викласти в інтернет першу збірку п’єс Шекспіра, відому під назвою Перше фоліо. Про це повідомляє газета The Daily Telegraph.

Сума, яка необхідня для цього, складає 20 000 фунтів стерлінгів (близько 31 тисячі доларів). Ці гроші потрібні передусім для проведення реставраційних робіт, щоб книга не розсипалася під впливом сканера. Проект підтримали британські знаменитості: актор і письменник Стівен Фрай, актриса Ванесса Редгрейв, режисер Пітер Холл, а також численні актори, продюсери та науковці. Якщо проект вдасться втілити, то унікальну книгу зможе “погортати” будь-хто. Користувачі мережі зможуть своїми очима побачити позначки і написи, залишені сучасниками Шекспіра.

Як повідомляє газета The Guardian, реставратори вже зробили чудове відкриття. Всупереч панівній думці вони заявили, що Перше фоліо є виданням приголомшливої ​​якості. Цей розкішний фоліант – приклад роботи найвищого класу, виконаний на друкарському верстаті єлизаветинської епохи для багатої, привілейованої аудиторії. Книга має досить пошарпаний вигляд, однак залишені на ній позначки і сліди часу безцінні. Крім того, як пише The Telegraph, саме цю книгу (з Бодліанської бібліотеки) не реставрували протягом чотирьохсот років, що робить її абсолютно унікальною. Фоліант прекрасно ілюструє смаки читачів. Так, наприклад, “Ромео і Джульєтту” за чотири століття зачитали до дірок, в той час як мало хто цікавився “Королем Іоанном”, сторінки якого залишилися практично недоторканими.

Книга була видана в 1623 році – через сім років після смерті Шекспіра – акторами Джоном Хемінг і Генрі Конделом, що працювали в його трупі. До неї увійшли 36 п’єс, причому, як стверджує The Guardian, виключно завдяки цьому виданню світ успадкував п’єси “Буря”, “Дванадцята ніч”, “Макбет” і “Юлій Цезар”. Вважається, що тираж не перевищував тисячі примірників, а до наших днів їх збереглося приблизно 200.

Бодліанській бібліотеці не впершей доводиться звертатися до благодійників у зв’язку з цією книгою. У 1905 році був оголошений збір коштів на викуп примірника у приватного власника. Насправді бібліотека намагалася заволодіти книгою, бо загубила її в кінці XVII століття: отримавши у збори Третє фоліо, бібліотека продала Перше за непотрібністю. Пройшовши через безліч рук, книга повернулася на початку XX століття і обійшлася в три тисячі фунтів. Відтоді її майже не відкривали, і велику частину часу Перше фоліо зберігалося в спеціальному закритому сховищі.

Lenta.ru