Скоро вибори і Путін хоче створити російський «культурний канон» зі ста книжок

Прем’єр-міністр Російської Федерації хоче запозичити стару американську традицію і підготувати список книг, які повинен буде самостійно прочитати кожен випускник російської школи.

Володимир Путін у своїй статті, надрукованій у «Незалежній газеті», запропонував сформувати список із сотні книг, що визначають вітчизняний «культурний канон», обов’язкових для прочитання кожним випускником школи. Він нагадав про рух західного культурного канону, який склався в деяких провідних американських університетах в 20-і роки минулого століття: тоді був сформований спеціальний список книг, які повинен був прочитати «кожен студент, що себе поважає». У деяких університетах США традиція збереглася і донині.

Згідно із задумом прем’єр-міністра, формуватися список повинен за підсумками опитування «наших культурних авторитетів», і книги потрібно буде «не визубрити в школі, а власне самостійно прочитати». Перевіряти знання можна, організувавши випускний іспит – твір на теми прочитаного, або ж під час олімпіад і конкурсів. Путін зазначив, що громадянське завдання освіти – «дати кожному той абсолютно обов’язковий обсяг гуманітарного знання, що становить основу самоідентичності народу». Горезвісний «культурний канон» у сфері російської літератури мислиться як його важлива складова. При цьому Путін підкреслив, що «ніхто не робить замах на свободу творчості»: мова йде не про цензуру або «казенну ідеологію», а про різновиди «тонкої культурної терапії», що дозволяє державі вирішувати суспільні завдання. Формування світогляду, що скріплює націю – в їх числі.

Pro-books