Автор «Острова скарбів» «помстився» літературному агенту – через 120 років

Нарешті здійсниться воля автора «Острова скарбів» – усі його казки вийдуть під однією обкладинкою. Стівенсон, автор всесвітньо відомих класичних пригодницьких романів «Острів скарбів» та «Дивна річ доктора Джекіла і містера Хайда», останні роки життя провів на самоанському острові Уполу, де написав цикл фантастичних казок та байок, які хотів видати в одному збірнику. Однак всупереч волі письменника його літературний агент Сідні Колвін попросив видавництво надрукувати лише дві з чарівних історій – «Чортеня з пляшки» і «Острів голосів» – причому, під однією обкладинкою твори, що не мають за стилістикою нічого спільного.

«Колін, який вважався другом Стівенсона, просто обдурив письменника. Він вирішив, що чинить правильно, так як йому здавалося, що він знає, як краще продати книжку і заробити більше грошей », – говорить Білл Грей, професор історії літератури Університету Чичестера.

Грей, який одночасно є директором Центру фольклору, казок і фантазій при Університеті Сассекса, витратив шість років на спростування рішення Колвіна. «Стівенсон чітко написав:« ні за яких умов ці історії [казки і бувальщина] не повинні з’явитися разом» у своєму листі автор навіть підкреслив ці слова, – відзначає Білл Грей. – Колвін же свідомо зробив усе навпаки». Протягом більше ста років воля автора ігнорувалася і тільки зараз справедливість восторжествує.

У 1890 році Роберт Стівенсон, відомий пристрастю до подорожей і слабким здоров’ям, купив 400 акрів землі в самоанським селі Ваіліма і прийняв місцеве ім’я Тусітала, що означає «оповідач історій». Стівенсон входить до числа 30 найбільш перекладених письменників у світі і, за твердженням Грея, після публікації книги поверне собі славу не тільки автора пригодницьких романів, але і казкаря.

Книга «Байки і казки» (Fables and Fairy Tales) вийде в 2013 році, в рамках спеціального видання творів Роберта Стівенсона видавництвом New Edinburgh.

znak1