Юрій Макаров у Кибинцях показав Тараса Шевченка з айфоном і в образі Елвіса

У рамках проекту «Метро до Кибинець» журналіст і телеведучий Юрій Макаров провів на малій батьківщині поета Михайла Семенка лекцію про нешаблонного Тараса Шевченка.

 

«Метро до Кибинець» — мистецький проект Любові Якимчук та Галини Танай. Його метою є популяризація місця народження Михайля Семенка й самого поета-футуриста, якого розстріляли в 1937 році.

 

Лекція Юрія Макарова стала першим із заходів у рамках проекту. До цього в Кибинці Любов Якимчук і Галина Танай привозили листівки з віршами й зображенням поета.

 

Шевченка як об’єкта лекції обрали, по-перше, тому, що це знайома кожному постать. По-друге, розповідь Макарова про Тараса Григоровича як людину продовжує роботу з деканонізації Шевченка, яку робив і Семенко: він свого часу спалював «Кобзаря» на вулиці. Окрім того, Юрія Макарова як «людину з телевізора» впізнавали й на пошті, і в сільраді. Тому організатори об’єднали приємне з корисним, коли влаштували таку лекцію.

 

 

Юрій Макаров 15 років тому зняв серію фільмів «Мій Шевченко», в якій теж намагався показати поета не шаблонним «святим», а людиною зі своїми переживаннями й пристрастями. У лекції журналіст використовував переосмислені сучасними художниками образи Кобзаря, наприклад, Тарас Григорович з айфоном, як супергерой, як Елвіс Преслі.

 

Тарас Шевченко робить селфі на iPhone. Художник Юрій Шаповал

Тарас Шевченко робить селфі на iPhone. Художник Юрій Шаповал

Цей захід допоміг ініціаторам ближче познайомитися з кибинчанами та головою сільради. За словами Галини Танай, реакція людей на захід перевершила її очікування.

 

Окрім самої лекції, організаторки передали книги до кибинецької бібліотеки. Загалом це сучасна українська та зарубіжна літаратура. Їх заздалегідь збирали в Києві.

 

Галина Танай зауважує, що приміщення бібліотеки в Кибинцях, незважаючи на 1992 рік побудови, в дуже поганому стані. Там фактично немає опалення, дуже холодно. Але там працюють хороші бібліотекарі. У бібліотеці є куточок Михайля Семенка.

 

Перед лекцією Юрій Макаров та організаторки познайомилися з головою сільради Людмилою Мисяк. Вона сказала, що має невеличкий сюрприз. Виявилося, її син, молодий художник Ростислав Мисяк, який навчається у Полтаві, власноруч зробив макет майбутнього пам’ятника Михайлю Семенку із зображенням підземки. Його вразила цитата із Семенка: «І буде до метра паризького — дороги ніч од Кибинець».

 

 

Гості тішилися, тому що це абсолютно небанальна річ. Цей макет іще, можливо, покажуть фахівцям. Але Галині Танай сподобалося те, що люди мислять прогресивно й сучасно: «Микола Степанович, власник місцевого готелю, розповідає про свої жоржини, жимолость і вранішні хмари на ставку так, що ти готовий негайно кинути все й переїхати з котами в Кибинці. Тут живуть люди, які не бояться мріяти й оточують тебе теплом і щирістю. Тепер на моїй особистій мапі є точка, куди я обов’язково повертатимуся. І я впевнена, що вже скоро туди приїздитиме все більше людей. Кибинці того варті».

 

Роман Повзик

 

Читати також: «Метро до Кибинець» запустять до дня народження Михайля Семенка