Міносвіти включило у підручник з історії Євромайдан, анексію Криму та агресію Росії

*
Міністерство освіти і науки України затвердило додатковий параграф до підручника з історії України для 11 класів про Євромайдан і агресію Росії, який буде використовуватися вчителями вже в нинішньому навчальному році, а також відповідні методичні матеріали для педагогів. Пише Українська правда. Життя.

“Вони схвалені і будуть використовуватися вже з цього навчального року. Це передбачено змінами, які ми внесли в програму, науково-методична комісія з фахівців дала схвальний відгук, і це є легалізованим продуктом, створеним вченими і формалізованим міністерством”, – сказав заступник міністра освіти Павло Полянський, якого цитує Інтерфакс.

 

Він зазначив, що параграф до підручника історії та методичні матеріали вже найближчим часом з’являться в електронних ресурсах – на сайті міністерства, в соціальних мережах, на сайтах обласних інститутів післядипломної освіти, ресурсах об’єднання вчителів історії та суспільних наук і в усіх українських школах.

 

Заступник міністра освіти зазначив, що події, про які йдеться, ще не є історією в чистому вигляді, оскільки вони тривають, але йде війна проти України, в тому числі інформаційна, і сфера освіти також стала частиною цієї війни.

 

“У нас був вибір – або напишемо ми, або за нас напише агресор і окупант так, як він описав події по окупації Криму в спеціальних методичних рекомендаціях для вчителів Криму і Росії”, – підкреслив він.

Полянський вказав, що при складанні даних матеріалів було вирішено відійти від того, щоб відповідати дезінформацією на дезінформацію і пропагандою – на пропаганду.

 

За його словами, при складанні текстів намагалися не допустити мови агресії, фобії, лихослів’я по відношенню до всього російського, до росіян, російському народу і нації. “Ми … не робимо емоційних характеристик росіян як народу і нації”, – сказав він.

 

Полянський також звернув увагу, що в підготовлених матеріалах немає поіменних згадок ватажків бандформувань “ДНР” та “ЛНР”, оскільки ці люди є “випадковими і найнятими для недобрих справ”.

За його словами, в параграфі та методичних матеріалах не буде панегіриків українським політичним діячам і політичним силам.

“Головний герой – це український солдат, українська вдова, учасники Революції різних національностей і віросповідань, просто небайдужі люди – за великим рахунком, це українська політична нація, яка вже народилася”, – сказав Полянський.

Укладач параграфа для підручника з історії України, історик і політолог Олександр Палій зазначив, що місцеві українські громадяни, які воюють у складі організацій “ДНР” та “ЛНР”, називаються сепаратистами; у випадку, якщо вони вдаються до якихось терористичних і насильницьких дій, їх іменують терористами.

 

Також пояснюється, що на Донбасі воюють як представники Збройних сил Росії, так і найманці, які не мають формального ставлення до російської армії. Крім того, використовується термін “колаборанти” по відношенню до тих людей, які з різних причин пішли на службу до окупантів.

Палій розповів, що стосовно подій, що сталися під час анексії Криму, пояснюється, хто такі “зелені чоловічки”, причини бездіяльності українських військ на півострові – і через зраду, і через те, що не було визначеності щодонаказів, які надходили їм.

 

Історик Володимир Головко розповів, що методичка для вчителів складається з чотирьох основних блоків: проблема Угоди про асоціацію України з Європейським Союзом, яка стала останньою краплею виникнення Євромайдану, сам Євромайдан, розвиток політичної ситуації в Україні з березня 2013 до парламентських виборів 2014 року і розділ про втручання Росії у внутрішні справи України.

За його словами, у розробці методички брали участь історики не тільки з Києва, а й з інших регіонів України, зокрема, з Дніпропетровської та Запорізької областей.

Українська правда. Життя