Рецепт святкування Дня Незалежності від Забужко

*

Відома українська письменниця Оксана Забужко підтримала проведення параду на День незалежності України. Про це вона написала на своїй сторінці у Facebook. Подаємо увесь коменнтар письменниці з приводу святкування 24 серпня.

“По Дню Незалежности (для всіх тих журналістів, кому не змогла – і не зможу – дати цього тижня інтерв’ю):

1. Парад – обов’язковий, так. Конче. Нема армії без парадів, а для армії, котра воює, він важливий подвійно, морально й символічно. (Варт нагадати, що військові паради на День незалежности в нас перестав проводити Янукович – у 2010-2013 рр. їх не було, і якщо комусь сильно пече продовжити справу роззброєння й здачі України Кремлю, то маршрут відомий – чемодан, вокзал, Ростов).

2. Всенародна хвилина мовчання й молебень за полеглих – так само обов’язкові. День Незалежности, що відзначається ПІД ЧАС ВІЙНИ ЗА НЕЗАЛЕЖНІСТЬ, має стати – Днем Національної Єдности: не лубково-совкової (“народ-і-партія-єдіни”), а дійсно екзистенційної, шевченківської – “і мертвих, і живих, і ненарожденних”. Тільки тоді це буде – День Сили. Тож, будь ласка, – без поплавщини, без кічу і, головне, – без фальшу (!).

3. І ще: дуже хочеться, щоб цього дня країна вклонилася всім матерям, які віддали на олтар нашої незалежности найдорожче, що мали, – своїх дітей. Це важливо з багатьох причин. Важливо і як чіткий (давно потрібний!) меседж від влади, ЗА ЩО МИ ВОЮЄМ – за незалежність, так (то з меркелями-штайнмайєрами можна дипжуйку жувати, а своїй країні пора озвучувати найбільш “структуротворчі” речі чесно і вголос!), і, може, ще важливіше – як символічне всім нам, від наших матерів, благословення – на перемогу (це теж екзистенційна штука, і теж вимагає – щирости й такту).

Одне слово, це великий день, і великий шанс для країни згуртуватися й зміцніти. І дуже хочеться сподіватись, що організатори його не змарнують.”

Друг Читача