10 найвизначніших кінорежисерів України за версією Forbes

illenkoForbes продовжує серію рейтингів, присвячених провідним діячам української культури. Цього разу в центрі уваги творці українського кіно − кінорежисери. В останні роки вітчизняний кінематограф почав подавати ознаки життя, українські стрічки займають не останні місця на міжнародних фестивалях, їх починають показувати в прокаті.

А організатори найбільшого українського кінофестивалю, який завершився днями в Одесі, розповідають про небувалий ажіотаж і високу якість картин. «У 2014 році до відбору в Українському національному конкурсі надіслали 128 фільмів. Відібрати 20 картин для підсумкової програми було простіше, ніж зазвичай. Якість робіт за останні роки серйозно покращилася», − розповіла Forbes напередодні фестивалю його засновниця і президент Вікторія Тігіпко.

Як рахували

Forbes спільно з учасниками кіноринку відібрав десять провідних експертів і попросив їх назвати десять найбільш помітних кінорежисерів України, розставивши їх у порядку значущості. У число експертів увійшли:

 • Станіслав Бітюцький, кінокритик, головний редактор журналу Cineticle
 • Сергій Васильєв, кінокритик, співробітник Інституту проблем сучасного мистецтва
 • Володимир Войтенко, кінокритик, ведучий авторської програми «Аргумент кіно» («1+1»)
 • Ірина Гордійчук, кінокритик, член ФІПРЕССІ
 • Ігор Грабович, кінокритик
 • Олександр Гусєв, кінокритик, оглядач сайту «Українська правда»
 • Дмитро Десятерик, кінокритик, оглядач газети «День»
 • Денис Іванов, директор компанії «Артхаус Трафік»
 • Ярослав Підгора-Гвяздовський, кінокритик, оглядач журналу «ШО»
 • Алік Шпилюк, кінокритик, арт-директор ОМКФ
 • Одинадцятим експертом виступив Forbes.

За 1 місце нараховувалося 10 балів, за друге − 9 і т.д. Критеріями для визначення топ-10 були рівень майстерності, визнання у вітчизняному професійному середовищі й за кордоном, успіхи на міжнародних фестивалях, суспільна значимість творчих досягнень режисера, його популярність і громадянська активність.

Десятка найвизначніших кінорежисерів України, на думку експертів Forbes, має такий вигляд:

Місце в рейтингу Персона Бали
1 Кіра Муратова 81
2 Мирослав Слабошпицький 79
3 Сергій Лозниця 78
4 Володимир Тихий 54
5 Роман Балаян 35
6 Олег Сенцов 34
7 Валентин Васянович 19
8 Ігор Подольчак 18
9 Михайло Іллєнко 16
10 Олесь Санін 15

Три режисери почали свою роботу в кіно ще за радянської влади, інші сім − у роки незалежності. Різниця в кількості поставлених картин величезна: якщо на рахунку Кіри Муратової 16 повнометражних ігрових фільмів, то в Мирослава Слабошпицького й Олега Сенцова − лише по одному, а у Сергія Лозниці, Валентина Васяновича, Ігоря Подольчака та Олеся Саніна − всього по два. Неабиякою мірою рейтинг відображає не тільки режисерську ієрархію, а й незавидне становище українського кінематографу.

Forbes