8 порад, як почати говорити українською в російськомовному середовищі

*З часів Євромайдану українська мова в спілкуванні стала ознакою патріотизму. Після анексії Криму та військової агресії Росії на Сході російськомовні українці почали відмовлятися вживати російську – як мову окупанта, – пишуть “Факти ICTV”.

 

“Мова зникає не через те, що її не вчать інші, а тому, що нею не говорять ті, хто її знає” – ці слова іспанського політика Хосе-Марії Арце розлетілися в соціальних мережах як заклик спілкуватися рідною. Говорити українською стало не просто модою, а потребою для багатьох свідомих громадян, проте в багатьох на заваді стали психологічні бар’єри та страхи.

 

“Факти” зібрали кілька порад, як почати говорити українською в російськомовному середовищі, і головне, як говорити правильно.

 

1. Позбудьтеся страхів. Більшість українців, які не наважуються перейти на рідну мову спілкування, знаходять однакові виправдання. Їхні міфи легко розвінчуються.

– Я погано розмовляю українською, і не хочу її псувати. Жоден народ світу не говорить літературним варіантом своєї мови, навіть жителі Західної України не говорять чистою українською;

– Я з дитинства говорю російською, моя сім’я – російськомовна. Уявіть, що з таким же переконанням ви спробували б жити, наприклад, у США. Ви продовжували б говорити російською?

– Це мертва мова, ніхто в моєму місті не говорить українською. Тож ви маєте нагоду стати першим, і прикладом для решти своїх земляків.

 

2. Створіть україномовне середовище. Почніть з пасивного накопичення української лексики. Дивіться кіно та серіали з українським дубляжем, читайте україномовну пресу та слухайте українську музику. Налаштуйте свій комп’ютер на українську мову,інтерфейс програм і соцмереж. Заходячи на сайти, здійснюючи платежі, обирайте українську мову інтерфейсу.

 

3. Пишіть українською. У листуванні та спілкуванні в соцмережах переходьте на українську. Ви матимете час на обдумування слів, тому відчуватимете себе впевненіше, звикаючи думати українською. Крім того, ваше коло спілкування поступово звикатиме до вас україномовного, а ви зможете знайти однодумців, з якими надалі зможете практикуватися в українській.

 

4. Говоріть до незнайомців. Психологічний бар’єр легше за все подолати, якщо почати говорити українською спочатку з незнайомцями: в магазині, транспорті, на вулиці. Будьте готові, що ваша мова здаватиметься вам жахливою, проте лише практика і час допоможуть вам говорити плинно.

 

5. Почніть говорити у побуті. Почавши говорити українською в побуті та на роботі, будьте готові пояснити причину такої зміни. Поясніть рідним і друзям свою позицію та попросіть їх підтримати вас у такому прагненні. Пам’ятайте, російськомовні українці прекрасно вас розуміють, навіть якщо вони звертаються до вас російською. Практика довела, навіть корінні росіяни розуміють українську, якщо говорити повільно. Будьте готові відчути, як складно підтримувати такий діалог, адже під час розмови ви автоматично використовуєте слова один одного. Треба навчитися не втрачати пильність, краще говоріть повільніше, але українською.

 

6. Знайдіть досвідчених співрозмовників. Важливо не просто говорити, а говорити правильно. Для цього важливо мати співрозмовника, який стане для вас прикладом. Слухаючи його мову, вам буде легше відповідати українською. Не бійтеся припускатися помилок і запитувати незнайомі слова. Так ви швидко збагатите свою лексику.

 

7. Наберіться терпіння. Для того, щоб почати не лише говорити вільно, але й думати українською, вам знадобиться близько року. За цей час вам можуть знадобитися перерви. Не бійтеся перепочити тиждень чи місяць і зробити другу спробу.

 

8. Безкоштовні курси української мови. Для тих, хто не в змозі освоїти мову самостійно, пропонуємо список безкоштовних курсів у містах України. Тут ви точно знайдете однодумців і постійне спілкування українською! Безкоштовні курси української мови у Києві, Херсоні, Дніпропетровську, Луганську, Житомирі, Сумах, Кіровограді, Донецьку, Черкасах, Кременчуці, Севастополі, Калуші, Одесі.

Також можуть допоогти:
Розмовні курси в Одесі
Розмовні курси в Донецьку.
Спільнота з удосконалення української мови у мережах Facebook і Вконтакті.
Просвітницька і пізнавальна спільнота в мережі Ґуґл+.
Орфографічний словник НАН.
Оnline-словники української мови в одному місці.
Віртуальний словник рідковживаних українських слів, його відео-канал.
Список найуживаніших помилок.
Зібрання англійсько-українських і російсько-українських словників різних часів і галузей.

Gazeta.ua

Купити футболку з фото. 

 • umnik

  ПО МАТЕРИАЛАМ ОДНОГО БРАКОРАЗВОДНОГО ПРОЦЕССА…
  Итак, Донбасс 11.05.2014 г. официально подал заявление на
  развод с Украиной. В заявлении традиционное “не сошлись характером”. ===Хотя тараканы на загаженной “хозяйкой” кухне могли бы рассказать многое. И как “супруга” пропила-прогуляла все
  приданное, и как постоянно выворачивала карманы, оставляя кормильца голодным. И как “наградила” супруга венеричкой”-олигархией, за 23 года источившей некогда могучий организм. ===В общем, Донбасс откровенно зае…ался. Зае…ался от бл…дства “супруги”, готовой ложиться под каждого встречного иносранца даже не за подачку, а так, за обицянки.
  Достали вечные истеричные нападки полоумной Украины на мать-Россию. Достали севшие на шею нагулянные от соседа-поляка “детки”-рагули.
  Теперь на Донбасс подняли хай соседи – подросшая дворовая
  шпана, пытавшаяся когда-то гадить мамке-России, за что были нещадно пороты последней.
  Взбесившаяся Украина с озверевшими “детками”
  теперь швыряет в Донбасс посуду, вопит что-то про “незаконность”
  ухода. Но Донбасс наконец вспомнил, что он мужик.
  Мужик сказал – мужик сделал. Прощай, дура.

  • Юрий

   Сепаратизм головного мозга

   • umnik

    НЕ….:)
    ==
    ЭТО У ВАС ПАТРИОТИЗМ ГОЛОВНОГО МОЗГА…:)

   • Рубан Варвара

    Хорошо оплачиваемый сепаратизм головного мозга.

 • M-irra

  Очень поэтично. Теперь мужик отправился в многомесячный запой, впрочем, как всегда. А мамка пусть ухаживает. Между делом получит в зубы, ну, чтоб знала свое место. А кто виноват – ну конечно, бляди – жена, не сам же в самом деле.

  • umnik

   ПОСЛЕ РЕФЕРЕНДУМА НОВОРОССИЯ ВЕРНЁТСЯ ДОМОЙ, КАК И РАНЬШЕ БУДЕТ ЧАСТЬЮ ВЕЛИКОЙ РОССИИ..
   — А НЕ ЕВРОПЕЙСКОЙ КОЛОНИАЛЬНОЙ ПОМОЙКОЙ УКРАИНОЙ,
   ===В КОТОРУЮ ЕЁ ПРЕВРАТИЛИ БАНДЕРОВСКИЕ УРОДЫ И ЕВРЕЙСКИЕ ОЛИГАРХИ КОЛОМОЙСКИЕ,
   РАБИНОВИЧИ, КАПИТЕЛЬМАН, ПОРОШЕНКО И ТАРУТЫ == МОЖЕТЕ УДАВИТЬСЯ, ОТ ЗАВИСТИ…:)
   === РОССИЯ ОТ КРАЯ ДО КРАЯ ОТ КАМЧАТКИ ДО КАЛИНИНГРАДА… === ВЕЛИКАЯ СТРАНА СО СЛАВНЫМ ПРОШЛЫМ И ВЕЛИКОЙ И ТРАГИЧЕСКОЙ ИСТОРИЕЙ.
   –БЫТЬ РУССКИМ – БЫТЬ ГРАЖДАНИНОМ ВЕЛИКОЙ И ГОРДОЙ СТРАНЫ. === ==
   ТАМ НЕТ НАЦИСТСКИХ ГАЛИЦКИХ УРОДОВ,
   ===ОПЛЁВЫВАЮЩИХ МОГИЛЫ НАШИХ ВЕЛИКИКХ ПРЕДКОВ ==И ЛИЖУЩИХ ПОЛЬСКО-НЕМЕЦКИЕ И АМЕРИКАНСКИЕ САПОГИ..

 • перехожий

  umnik….. Вибачте ви дибіл….(упс вирвалось) якщо не можете проаналізувати ситуацію. Кого кормильцем називаєте? Загляніть в статистику. Вона є в інтернеті

  • umnik

   · =Для справки: «Расчетный объем доходов, который учитывается при определении межбюджетных комитетов или
   областной бюджет Тернопольской области зарабатывает 243 млн. 984,6 тыс. грн., а
   дотации из госбюджета предусмотрены – 630 млн. 063 тыс. грн.
   —Что тут комментировать?
   —Ивано-Франковская область зарабатывает 341 млн. 938 тыс. грн., а 776 млн. 532 тыс. грн. – дотация выравнивания из госбюджета.
   —Львовская область – 878 млн. 243 тыс. грн. зарабатывает, а 1 млрд., 358 млн.
   253 тыс. грн. получает из госбюджета…»
   Итак, бюджет Тернопольской области – дотационен на 72%, –бюджет Ивано-Франковской области – дотационный на 69,4%. — Наконец, Львовская область дотационна на 60,7%.
   —Не Российская Чечня, конечно, что дотационна на 90%, но все равно впечатляет. 🙂
   ===Это те самые три региона, что составляет Бандеристан – основной источник русофобии и напряженности на Украине. Они помечены на карте как «Дикий Запад». Его кормят Новороссия и Донбасс. При отделении оная территория моментально станет чем-то вроде нищей Молдавии.

   • Рубан Варвара

    Его кормят Полтавская, Днепропетровская, Харьковская области. В них большая половина – “Бандеровцы”. Засуньте Вашу Новороссию себе в….Умники проплаченные.