Вийшли VIII і IX томи Повного зібрання творів Тараса Шевченка у 12 томах

*

Одразу двома томами – VIII і IX – поповнилося Повне зібрання творів Тараса Шевченка у дванадцяти томах, які нещодавно побачили світ у видавництві «Наукова думка».

Том VIII має назву «Мистецька спадщина. Живопис і графіка 1843-1847», том IX «Мистецька спадщина. Живопис і графіка 1847-1850».

 

У вступній статті «Унікальний внесок Тараса Шевченка в українське образотворче мистецтво» до літературно-художніх видань відомий мистецтвознавець, філософ і богослов за фахом Дмитро Степовик, зокрема, зазначає: «…велич Шевченка-образотворця, його унікальний внесок в національне образотворче мистецтво якраз і полягає в тому, що він дав досконалі та повноцінні зразки майже всіх жанрів малярства і графіки». І далі: «Усе це глядач і читач образотворчих томів, від 7-го до 11-го включно, зможе побачити в репродукціях сучасного вдосконаленого друкарства та прочитати коментар до кожного твору наприкінці тому».

 

У VIII томі представлено мистецькі твори Великого Кобзаря, створені ним, починаючи з 1843 року – з часу приїзду його в Україну, і закінчуючи 1847 роком, коли відбувся арешт Тараса Шевченка за участь у Кирило-Мефодіївському братстві та за антисамодержавницьку поезію. Тут опубліковано понад двісті творів малярства, графіки, а також коментарі до них.

 

У ІХ томі подано образотворчість Тараса Шевченка першого періоду його заслання «в степи далекі за Уралом», тобто 1847-1850 рр. до відправлення поета і мистця до Новопетрівського укріплення, розташованого на півострові Мангишлак на східному узбережжі Каспійського моря в Казахстані.

 

Готуючи VIII і IX томи до друку, їхні упорядники використали мистецькі твори Тараса Шевченка, які зберігаються у фондах Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім.М.Т.Рильського, Інституту літератури ім.Т.Г.Шевченка, Національного музею Тараса Шевченка.

Видання випущені на замовлення Держкомтелерадіо України за Програмою «Українська книга» 2013 року.

 

Літгазета