Хто має “замінити” Леніна на Бесарабці? Думки митців

*Після знесення пам’ятника Володимирові Леніну на Бесарабській площі в Києві багато кого цікавить, що буде на цьому місці. Своє бачення INSIDER попросив висловити художників, письменників, акторів та інших митців. Ми поставили усім одне запитання: Хто, на вашу думку, має бути замість Леніна?


Андрій Єрмоленко. Художник, ілюстратор і дизайнер. Відомий як автор низки яскравих графічних робіт – “гопників” із серії “Жлоб-арт”, а також найсміливішими обкладинками “Українського тижня”:

“Я б на цей постамент посадив дівчинку – якусь із побитих “Беркутом” студенток. А внизу – “беркутівця”, який би не міг до неї дістати. І щоб дівчинка йому ще “фак” показувала”.

 


Сергій Жадан. Письменник. Найвідоміші романи “Депеш Мод”, “Гімн демократичної молоді”, “Ворошиловград”:

“А хай кияни самі вирішують – це їхнє місто, і пам’ятник буде теж їхнім”.

 

Анатолій Дністровий, письменник. Автор романів “Невідомий за вікном”, “Місто уповільненої дії”, “Пацики: конкретний роман” та інших:

“Моя думка така: замість Леніна має стояти або Василь Кричевський, або Олександр Вертинський, або полковник Петро Болбочан. Щодо митців. В Києві нема жодного пам’ятника видатному архітектору та художнику Василю Кричевському. Так само нема пам’ятника “дитині Києва” – Олександру Вертинському.

Щодо військовиків, то лише полковник Болбочан заслуговує стояти на місці Леніна. Судіть самі: “У січні 1918 року, напередодні більшовицької окупації столиці, П. Болбочан і частина старшин з великими труднощами дісталися Києва. Хоча офіційного дозволу не отримав, формує військовий підрозділ — Республіканський курінь. На чолі цього куреня П. Болбочан взяв участь у придушенні січневого повстання більшовиків у столиці”, Тепер далі: “2 березня 1918 року — 2-й Запорізький курінь на чолі з Петром Болбочаном, випереджаючи німецькі війська, першим увійшов до Києва”.

 

Антін Мухарський. Актор, телеведучий і співак. Ініціатор мистецько-культурологічного проекту “Жлоб. Жлобство. Жлобізм”:

“Є декілька претендентів: Богдан Хмельницький, наприклад. Не зле виглядав би пам’ятник Степану Бандері чи Нестору Махну. Це має бути історичний діяч –  ставити пам’ятник сучасникам – моветон. Має пройти час – 50 років з часу смерті людини, щоб зрозуміти масштаб її особистості в контексті часу, в якому вона жила.

Однак, там можна було б поставити пам’ятник українському мітингарю, без персоналій. Пам’ятник сучасному українцеві, який виходив на майдан. Це має бути пам’ятник мирному мітингареві.

 

Ірена Карпа, співачка, письменниця:

“Я би поставила пам’ятник Бандері. Чи Махну. Чи Петлюрі. Але насправді для цих персоналій було б образливо стояти на місці ката народів. Того я за символічний арт-об’єкт. Який-небудь “кінець тоталітаризму”. Сучасних художників, що здатні це реалізувати, в нас достатньо”.

Insider