Оксана Забужко підписала петицію до ООН із закликом створити Міжнародний біль цифрових прав

*У Міжнародний день прав людини 562 авторів, серед яких 5 нобелівських лауреатів, із понад 80 країн світу виступили проти програм нагляду спецслужб та урядів.

Звернення від «Авторів проти масового нагляду» опубліковано на сайті change.org. Серед підписантів – 5 Нобелівських лауреатів зокрема: Орхан Памук (Orhan Pamuk), Ельфріде Єлінек (Elfriede Jelinek) та Гюнтер Грасс (Günter Grass). Від України під зверненням поставили підписи письменниця і літературознавець Оксана Забужко та правозахисник і публіцист Мирослав Маринович.

 

Сьогодні заклик було опубліковано на шпальтах 30 газет світу.

 

Автори, серед яких письменники і музиканти, засуджують дії урядів, спецслужб та корпорацій зі збору інформації з мобільних телефонів, імейлів та соціальних мереж, називаючи такий нагляд «крадіжкою».

 

«Особистість під наглядом не є вільною; суспільство під наглядом – це вже не демократія», – стверджують підписанти. Вони наполягають, що нагляд порушує приватну сферу та компрометує свободу думки, що в таких умовах кожен громадянин стає підозрюваним, що порушує презумпцію невинуватості, і що «дані не належать до публічної власності: вони належать нам».

 

«Ми наполягаємо на праві усіх людей обирати, як демократичні громадяни, хто та до якої міри може збирати, зберігати та обробляти їхні персональні дані; отримувати інформацію про те, де зберігаються їхні дані та як були використані; мати змогу знищити дані, якщо вони були зібрані та зберігалися незаконно», – йдеться у петиції.

 

У зв’язку з цим автори звертаються до ООН із закликом створити Міжнародний біль цифрових прав (International Bill of Digital Rights), а до урядів – підписати таку конвенцію. Вони також закликають держави та корпорації поважати права людей, а громадян – захищати свої свободи. Підписати петицію можуть усі охочі.

Osvita.mediasapiens.ua