Останній притулок на Вальдфрідгофі українських героїв

На цвинтарі Вальдфрідгоф знайшли останній притулок українські січові стрільці, вояки Української Народної республіки, Української галицької армії, політв’язні польських, більшовицьких та німецьких катівень

 

*

У Люксембурзі було поховано голову ОУН Андрія Мельника, на Ольшанському кладовищі в Празі спочивають поети Олександр Олесь та Юрій Дараган, одна з піонерок українського жіночого руху Софія Русова, в Софії знайшов свій вічний спочинок скульптор Михайло Паращук, а в Кракові поховано письменника Богдана Лепкого… На цвинтарях баварського Мюнхена, розташованих у різних частинах великого міста — «Норд», «Зюйд», «Ост», «Вест» — також є чимало могил борців за волю української нації. Але найбільше їх на Вальдфрідгофі, старому кладовищі, що займає доволі значну територію на околиці міста. Його віковічні дерева своїми кронами мовби охороняють тишу і спокій тих, що перейшли у вічність.

 

Некрополь. Пливуть над ним літа, непомітно вплітаючись у притихлий шепіт кількасотлітніх дерев. Прямуєш цвинтарними алеями і стежками, вдивляєшся в безліч напівстертих надписів на важких могильних плитах, вертикальних стелах  та хрестах різноманітної конфігурації, писаних латиною, німецькою, польською, українською мовами, читаєш прізвища, дати, епітафії — слова болю і скорботи. Memorium more. Земля поєднала німця і єврея, українця і поляка, росіянина і француза. Вченого і ремісника, національного партійного діяча і антифашиста, суддю і злодія, мудрого і неука…

 

…Тут, на Вальдфрідгофі, спочивають провідник ОУН і ЗЧ ОУН Степан Бандера, провідник ЗЧ ОУН Степан Ленкавський, члени Проводу ЗЧ ОУН мгр. Ярослав Бенцаль, Дмитро Миськів, Лев Ребет, Тереновий провідник ОУН д-р Ярослав Дзиндра, голова Проводу ОУН від 1969 року — Ярослав Стецько, «численні бойовики та підпільники, старшини і воїни українських армій, колишні політичні в’язні всіх займанщин, священики, політичні діячі, журналісти та мистці, державні мужі та рядові українські патріоти» (із книжки В. Леника «Українці на чужині, або Репортажі з далеких доріг». — Львів, 1994, с. 67).

 

 

У перші повоєнні роки на Вальдфрідгофі було «висипано символічну могилу мільйонових жертв українського народу». Увінчана великим дубовим хрестом, вона стала символічним пам’ятником для всіх похованих у Німеччині земляків, «і рік річно приходили до неї тисячі помолитись за душі героїв»…   Українські січові стрільці, вояки Української Народної Республіки та Української галицької армії. Політв’язні польських, більшовицьких та німецьких катівень. Бійці Української повстанської армії та Дивізії «Галичина»… Терновий вінок вічної слави України.

 

День