У палаці “Україна” Віктюк поставить заборонену оперу, а також проведуть фестиваль до 200-ліття Шевченка

Знаменитий режисер спеціально прибув до Києва, щоб бути задіяним у проекті “Коли цвіте папороть”.

 

 Раду Поклітару заявили в палаці “Україна” про початок роботи над постановкою фольк-опери Євгена Станковича “Коли цвіте папороть”. Наприкінці 1970-х саме цей проект, який створювався за замовленням французів, було заборонено українсько-радянською цензурою через “націоналізм”.

 

У палаці “Україна” 24 квітня відбулася зустріч з режисером Романом Віктюком, балетмейстером Раду Поклітару і гендиректором палацу Михайлом Кулиняком. Вони заявили про початок роботи над твором Станковича, а також про репертуарне перезавантаження палацу “Україна”. У найближчому майбутньому сцена цього палацу буде більш відкрита для українських проектів і виконавців. Кулиняк анонсував також театральний фестиваль на малій сцені “України”, присвячений 200-річчю Тараса Шевченка.

Роман Віктюк, який спеціально прибув у Київ, зізнався ZN.UA, що для нього велика честь знову повернутися на батьківщину і бути задіяним у такому цікавому проекті як “Коли цвіте папороть”.

“Разом з Раду Поклітару ми сотрясемо цей палац, ми обидва сподіваємося на успішний творчий результат. Справедливість має бути відновлено. Опера Станковича, яку комуністи звинуватили в націоналізмі ще в 1978 році, повинна повернутися на сцену, з якої її колись прогнали, знищивши навіть декорації”, – заявив знаменитий режисер.

Довідка ZN.UA

“Коли цвіте папороть” – фольк-опера Євгена Станковича в трьох частинах. Написана в середині 1970-х років, вона вперше прозвучала в концертному виконанні в 2011 році, а на театральній сцені не відбулася. Літературною основою опери стали твори Миколи Гоголя, національний фольклор, героїчний епос, народні обряди.

Опера була написана за замовленням французької концертної фірми “Алитепа” для всесвітньої виставки в Парижі. Світова прем’єра відбулася в Парижі в 1985 році. Прем’єра опери в Україні була запланована на 1978 рік у палаці “Україна”, на прем’єру були запрошені французькі представники. Однак прем’єра була зірвана радянською цензурою, а декорації та сценічні костюми – знищені.

Експерти вважають причиною заборони бажання радянської партійної номенклатури табуювати будь-які прояви української етнічної самобутності.

ZN.UA