Український та швейцарський театри спільно ставлять «Вія» за мотивами Гоголя

Прем’єра в Україні вистави «Вій» (за мотивами однойменної повісті Миколи Гоголя) – спільного проекту театру «Дах» (Україна) та театру Віді-Лозанна (Швейцарія) – відбудеться 24 січня о 19.00 в Національному академічному драматичному театрі ім. І. Франка у Києві.

«Цей проект вперше поставлено в Лозанні в 2012 році, потім вистава поїхала до Парижа. Наскільки мені відомо, мала надзвичайний успіх … Оскільки спектакль настільки успішний, ми вирішили, що Україна має його побачити», – розповів посол Швейцарії в Україні Крістіан Шененбергер на прес-конференції в Києві, повідомляє «Інтерфакс-Україна».

За його словами, на сьогоднішній день це найбільший українсько-швейцарський культурний проект.

Водночас фінансове питання, як зазначив посол, повністю вирішила швейцарська сторона. «Проект потребував фінансування. Ми вдячні компаніям, які відгукнулися, вклали кошти в цей проект», – сказав він, пояснивши, що постановку вистави фінансували швейцарське посольство і спонсори, переважно швейцарські фірми.

«Швейцарські компанії зацікавлені не лише в бізнесі, але і в тому, щоб вкладати кошти в культурні проекти в Україні», – наголосив Шененбергер.

У свою чергу, художній керівник Центру сучасного мистецтва «Дах», режисер-постановник вистави «Вій» Влад Троїцький розповів про сюжетну складову вистави: «Ідея спектаклю – переміщення сюжету «Вія» Миколи Гоголя в сучасність: двоє швейцарських студенти (один з них – українського походження) вирішили поїхати в Україну. Місце дії – Карпати». Він пояснив, що Карпати обрані невипадково – як край, наділений особливою містикою.

«Зустріч з іншим світом, конфлікт цивілізацій, можливість зрозуміти один одного, неможливість зрозуміти один одного – про це спектакль», – сказав режисер.

За його словами, постановка «Віям спрямована на те, щоб «іноземні глядачі побачили ту Україну, про яку вони навіть не підозрюють».

Троїцький повідомив, що спектакль присвячений «великій людині – Рене Гонзалесу» (директор театру «Віді-Лозанна» (Thеаtre Vidy-Lausanne), помер навесні 2012 року). «Ця вистава стала результатом нашої дружби», – розповів режисер.

Він з гордістю зазначив, що 16 акторів з України приїхали на постановку вистави в Швейцарію, що є «ознакою величезної довіри».

Стосовно ж фінансового питання Троїцький підтвердив, що «це абсолютно швейцарський проект, українська сторона в ньому участі не брала».

Режисер висловив подяку посольству Швейцарії, зазначивши, що без допомоги цієї дипустанови показати спектакль на батьківщині – в Україні – було б неможливо.

«Така трохи безглузда ситуація – гастролі на батьківщині, трохи сумно…», – нарікає Троїцький.

Він також роз’яснив ситуацію з вибором театру для представлення в Україні. За словами режисера, спочатку планувалося, що «Вій» покажуть у Національній опері ім. Т.Шевченка, оскільки сцена оперного театру за технічними параметрами більша, ніж у театрі ім. І.Франка. Посольство звернулося до керівництва Національної опери з проханням дозволити показ п’єси, але отримало відмову з мотивацією, що «це не їхній формат». Тому було обрано драмтеатр ім. І.Франка.

У свою чергу генеральний директор Національного академічного драматичного театру ім. І.Франка Михайло Захаревич висловив задоволення з приводу того, що його театр приймає спектакль «Вій».

«Нам дуже цікавий цей спектакль, тому що він інший, він трошки не схожий на наші спектаклі», – сказав він.

Захаревич зазначив, що керівництво театру пішло назустріч швейцарській стороні і «зробило деякі знижки, це наш невеликий внесок».

«Сьогодні, коли ми говоримо про те, що Україна рухається у напрямку Європи, мистецтво наше вже давно і впевнено рухається також убік Європи», – підсумував директор театру.

Newsru