У Кіровограді відбудували перший український театр, заснований Марком Кропивницьким

У Кіровограді готуються до абсолютно унікальної події у мистецькому житті України.

Свято подвійне: 27 жовтня виконується 130 років професійному українському театру, який заснували Марко Кропивницький, Панас Саксаганський, Микола Садовський і Марія Заньковецька. Саме у Кіровограді, тодішньому Єлисаветграді, вони зіграли свою першу виставу «Наталка-Полтавка».

Знаменну дату на батьківщині українського театрального мистецтва зустрічають відбудованою заново будівлею Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М.Л. Кропивницького. На театр витратили 125 мільйонів гривень.

У Кіровограді завжди пишалися місцевим театром. Аякже – перший український професійний, заснований Марком Кропивницьким ще 130 років тому. Але після відновлення це – перший театр, збудований за часів незалежної України.

Трохи більше року тому на цьому місці був котлован, а тепер тут усе готове до першої вистави. Тим, хто працював на реставрації, геть не віриться, що все вдалося зробити за 11 місяців.

Після реставрації театр став удвічі більшим: тепер є просторі холи на першому та другому поверхах, мала зала з гримерками, буфет, парадні сходи. І те, з чого починається будь-який театр – гардероб.

Тисячі квадратних метрів театру об’єднали всю Україну. Тут працювали унікальні професіонали з усієї держави: кіровоградські столяри, художники та скульптори з Харкова, освітлювачі з Тернополя та Одеси.

А от завіса та крісла – санкт-петербурзького виробництва, з особливої вогнестійкої тканини. У нас такого не роблять. Та майстри твердять: прагнули максимально використовувати можливості українських спеціалістів. Наприклад, один із пристроїв в оркестровій ямі хотіли придбати у Канаді.

«А потім усе-таки прийняли рішення – зробимо на Україні. Він будет у 5-10 разів дешевший, але своїм людям дамо можливість працювати», – каже власник компанії-підрядника Микола Москаленко.


Тим часом за лаштунками триває монтаж найсучаснішої звукової та освітлювальної техніки. Головний режисер театру пояснює: нове спонукає до особливої відповідальності, і все, що відбуватиметься на сцені, повинно бути на рівні. Зокрема, зміна декорацій відбуватиметься завдяки комп’ютерній програмі.

«Вона не допускає накладок, необережності і людського фактору. А це тягне за собою відповідальність виконавця. Тобто якщо ти не вклався або забув текст – вона тебе чекати не буде», – пояснює головний режисер Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М.Л. Кропивницького Євген Курман.


Відкриття приміщення театру – цієї неділі. На сцені – дійство без декорацій, побудоване винятково на акторській грі і присвячене подіям 130-річної давнини. На основі листування і спогадів корифеїв часів утворення театру і гастролей до Петербурга, де вони й здобули визнання. А серед їхніх глядачів був імператор Олександр ІІІ, який плакав на «Назарі Стодолі» і «Наймичці». У такий спосіб і з театром глядачів познайомлять, і нагадають, із чого все починалося.

«Вони ж не робили музейний театр тоді. Їхня драматургія була сучасною, режисерські ідеї – новаторськими, акторська технологія – нова. Але в них була ще одна якість: вони були зрозумілі. При всій своїй новації їхній авангардизм був такий, який мав якість сприйняття. Ось знайти цю середину – найважче», – каже Курман.

Слідом за першою виставою в театрі відкриють сезон. Гратимуть історичну п’єсу «Наталка – Полтавка». Ту саму, яку 27 жовтня 1882 року поставив Марко Кропивницький.

ICTV